Category: Спорт

Post
Бостон го победи Далас и во вториот натпревар од финалето на НБА

Бостон го победи Далас и во вториот натпревар од финалето на НБА

Бостон Селтикс се се поблиску до својата прва титула по 2008 година. Тимот го доби и вториот натпревар од финалето на НБА против Далас Маверикс, овојпат со 105:98. Домаќините во најголем дел го контролираа натпреварот, а нивното опуштање на крајот не се покажа фатално. Џру Холидеј го предводеше Бостон со 26 поени и 11 скока....

Post
Мбапе на линија за специјално збогување со Пари Сен Жермен

Мбапе на линија за специјално збогување со Пари Сен Жермен

Суперѕвездата на Пари Сен Жермен во заминување, Килијан Мбапе ќе добие шанса да се прости од клубот во финалето на Купот на Франција против Лион во сабота навечер во Лил. Напаѓачот поради повреда ги пропушти последните два натпревари на тимот во Лига 1 и се стравуваше дека ќе остане надвор од групата и за овој...

Post
Германски медиум плати отштета од 200.000 евра за лажно интервју со Шумахер

Германски медиум плати отштета од 200.000 евра за лажно интервју со Шумахер

Семејството на седумкратниот светски шампион во Формула 1, Михаел Шумахер, доби паричен надоместок во износ од 200.000 евра од издавачот на германски магазин кој објави „интервју“ со легендарниот германски возач направен со помош на вештачка интелигенција. Како што денеска јави британската телевизија Скај, портпаролот на семејството ја потврдил пресудата на судот во Минхен и висината...

Post
Крос стави крај на кариерата!

Крос стави крај на кариерата!

Играчот од средниот ред на Реал Мадрид и Германија, Тони Крос, најави дека ќе се пензионира по Европското првенство во 2024 година. Триесет и четири годишниот Германец нема да го продолжи договорот со мадридскиот клуб кој истекува во јуни оваа година. Крос игра за Реал Мадрид од 2014 година. Оваа сезона одигра 46 натпревари во...

Post
Манчестер сити четврти пат по ред шампион на Англија

Манчестер сити четврти пат по ред шампион на Англија

Манчестер сити е шампион на Англија во сезоната 2023/24. Во натпреварот од 38. коло „Граѓаните“ на домашен терен го победија Вест Хем (3:1). Двоен стрелец беше Фил Фоден. Играчот од средниот ред погоди во 2. и 18. минута. Родри постигна уште еден гол од додавањето на Фоден во 59. минута. Стрелец на единствениот гол за...

Post
Баер го победи Аугсбург и ја заврши сезоната во Бундеслигата без пораз

Баер го победи Аугсбург и ја заврши сезоната во Бундеслигата без пораз

Баер попладнево оствари домашна победа над Аугсбург (2:1) во натпреварот од 34. коло на германскиот фудбалски шампионат. За домаќините погодија Виктор Бонифас и Роберт Андрич, голот за Аугсбург беше дело на Мерт Комура. Избраниците на Чаби Алонсо, кои рано станаа германски шампиони, Бундеслигата ја завршија непоразени, освојувајќи 90 бода. Серијата без пораз на Леверкузен во...