Category: Македонија

Post
Владата со препораки до граѓаните и работодавачите поради најавите за топлотен бран

Владата со препораки до граѓаните и работодавачите поради најавите за топлотен бран

Владата на барање на Министерството за здравство, одржа вонредна седница, поради најавите за топлотен бран во државава и донесе соодветни препораки. Од Институтот за Јавно здравје и метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи се добиени информации дека на 11.06.2024 (вторник) и 12.06.2024 година (среда), територијата на градовите Гевгелија, Богданци, Валандово и Дојран ќе биде зафатена...

Post
Хоспитализирани нови четири лица со голема кашлица, вкупно 661 случај во државава

Хоспитализирани нови четири лица со голема кашлица, вкупно 661 случај во државава

Од 24 до 30 мај пријавени се 30 нови случаи на пертусис, народски кажано голема кашлица, во државава. Заклучно со 30 мај, во Република Северна Македонија регистрирани се вкупно 661 случај на голема кашлица, со инциденца од 36,0/100.000 жители, се наведува во најновиот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), објавен попладнево. Во однос на...

Post
Честитка од Сиљановска Давкова по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Честитка од Сиљановска Давкова по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. -Би сакала да упатам најсрдечни честитки по повод големиот празник, 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. Од сè срце ви посакувам празникот да го поминете во добро здравје, љубов и хармонија,...

Post
Се прегласува во седум избирачки места, гласањето почна навреме и се одвива без проблеми

Се прегласува во седум избирачки места, гласањето почна навреме и се одвива без проблеми

Седумте избирачките места во земјава каде денеска се прегласува за парламентарните избори 2024 се отворени навреме, а гласањето се одвива без проблеми. Прегласувањето се одвива во Петата изборна единица на избирачките места 1194 и 1202 во Крушево, 1272 во Охрид, 1470 и 1470/1 во Долнени и 1844 во Струга, додека во Шестата изборна единица на...

Post
Спречен влез на 1,7 тони медикаменти штетни по здравјето на граѓаните

Спречен влез на 1,7 тони медикаменти штетни по здравјето на граѓаните

Царински службеници на влез на Меѓународен аеродром Скопје спречија влез на 1,7 тони медикаменти, Силденафил Цитат Упс и Сибутрамин, коишто се штетни по здравјето на граѓаните. Лековите не се регистрирани во Агенција за лекови, а фирмата увозник немала ниту дозвола за промет на големо со медицински средства односно не е впишана во регистарот на правни...

Post
Еколошката акција ,,Генералка викенд 2024″ реализирана и во Македонска Каменица

Еколошката акција ,,Генералка викенд 2024″ реализирана и во Македонска Каменица

Општина Македонска Каменица се вклучи во реализација на најголемата национална акција за чистење и селектирање отпад – Генералка викенд 2024. Kако што соопшти градоначалникот на Македонска Каменица, Димчо Атанасовски, акцијата започна со чистење на дел од магистралата А3, на влезот на општината. -Во акцијата главно учествуваа вработените во Јавното претпријатие Камена Река и дел од...