Category: Македонски

Post
Бислимовски: Работиме на продолжување на евтината тарифа на струјата за уште еден час

Бислимовски: Работиме на продолжување на евтината тарифа на струјата за уште еден час

Домаќинствата летово може да добијат поевтина струја и плус уште еден час евтина тарифа, најавува претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни ресурси (РКЕ), Марко Бислимовски, посочувајќи дека причина за тоа е континуираниот инвестициски бум во фотоволтаични централи, кој влијае врз значително намалување на увозот на струја. Тој вели дека сега треба да се...

Post
Мбапе на линија за специјално збогување со Пари Сен Жермен

Мбапе на линија за специјално збогување со Пари Сен Жермен

Суперѕвездата на Пари Сен Жермен во заминување, Килијан Мбапе ќе добие шанса да се прости од клубот во финалето на Купот на Франција против Лион во сабота навечер во Лил. Напаѓачот поради повреда ги пропушти последните два натпревари на тимот во Лига 1 и се стравуваше дека ќе остане надвор од групата и за овој...

Post
Советот на ЕУ ги потврди новите правила на Шенген

Советот на ЕУ ги потврди новите правила на Шенген

Советот на Европската унија во петокот конечно го одобри новиот Шенген законик, регулатива на ЕУ која се однесува на управувањето со внатрешните и надворешните граници и правилата со кои се регулира граничната контрола на лицата кои ги преминуваат надворешните граници на ЕУ. Новата ревидирана регулатива изгласана од Европскиот парламент во април ќе стапи на сила...

Post
Полицијата во Тирана заплени оружје и муниција прошверцувани од Косово

Полицијата во Тирана заплени оружје и муниција прошверцувани од Косово

Во полициска акција во Тирана спречен е шверц на оружје и муниција внесени од Косово со цел продажба во Албанија. Во акцијата, на паркинг на автобуски терминал, биле фатени и уапсени четворица косовски државјани на возраст од 20 до 28 години. Двајца од нив во автобусот ставиле торба, во која се пронајдени 10 пиштоли, 10...

Post
Честитка од Сиљановска Давкова по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Честитка од Сиљановска Давкова по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. -Би сакала да упатам најсрдечни честитки по повод големиот празник, 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. Од сè срце ви посакувам празникот да го поминете во добро здравје, љубов и хармонија,...

Post
Германски медиум плати отштета од 200.000 евра за лажно интервју со Шумахер

Германски медиум плати отштета од 200.000 евра за лажно интервју со Шумахер

Семејството на седумкратниот светски шампион во Формула 1, Михаел Шумахер, доби паричен надоместок во износ од 200.000 евра од издавачот на германски магазин кој објави „интервју“ со легендарниот германски возач направен со помош на вештачка интелигенција. Како што денеска јави британската телевизија Скај, портпаролот на семејството ја потврдил пресудата на судот во Минхен и висината...

Post
Норвешка ги затвора границите за руски туристи

Норвешка ги затвора границите за руски туристи

Норвешките власти денеска соооштија дека од идната недела ќе ги затворат своите граници за руските туристи, не дозволувајќи им директен пристап до Шенген зоната. Иако не е членка, Норвешка го следи примерот на ЕУ, која презеде слична мерка по руската инвазија врз Украина. Таа скандинавска земја дели 198 километри копнена граница на Арктикот со Русија....

Post
Усвоена резолуцијата на Генералното собрание на ОН за геноцидот во Сребереница

Усвоена резолуцијата на Генералното собрание на ОН за геноцидот во Сребереница

Во Генералното собрание на Обединетите нации (ГС ОН) изгласана е резолуцијата -Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница и осуда на негирањето на геноцидот и глорификацијата на воените злосторници. За резолуцијата гласаа 84 држави, против беа 19, а воздржани 68 држави, јави дописникот на МИА од Белград. Подносители на Резолуцијата беа Германија и Руанда,...

Post
Маринакис: Признавањето на Палестина е дел од мировниот процес во рамките на сеопфатното политичко решение за Блискиот Исток

Маринакис: Признавањето на Палестина е дел од мировниот процес во рамките на сеопфатното политичко решение за Блискиот Исток

Грција останува посветена на спроведувањето на резолуцијата на Советот за безбедност за решение со две држави, со источен Ерусалим како главен град на палестинската држава и на границите од пред 1967 година, рече портпаролот на грчката Влада Павлос Маринакис на денешниот редовен брифинг со новинарите во однос на тоа дали Грција има намера да ја...

Post
Дејвид Гир од Тетово: Сакаме да работиме со сите кои го унапредуваат патот на земјата кон ЕУ

Дејвид Гир од Тетово: Сакаме да работиме со сите кои го унапредуваат патот на земјата кон ЕУ

Амбасадорот на Европската унија во Северна Македонија, Дејвид Гир од Тетово денеска порача дека демократските и мирни избори ќе резултираат со нова Влада, а тие како ЕУ сакат да соработуваат со сите политички партии кои ќе ги одржуваат и унапредуваат евро-интегративните процеси на државата. Тој рече дека нема да ги коментира преговорите што се одвиваат...

  • 1
  • 2
  • 4