Банана пред спиење ќе ви реши еден голем проблем

Витамините и минералите во ова овошје позитивно влијаат на здравјето и обезбедуваат мирен сон.

Спиењето е клучно за здравјето, доброто расположение и нормалното функционирање во текот на денот. Нема полошо чувство од тоа кога легнувате уморни и не можете да заспиете со часови. Добрата вест е што не треба да трчате низ зградата, да броите овци, да апчиња апчиња или да зјапате во телевизорот. Доволно е да се јаде – банана. Ова овошје е богато со калиум, магнезиум, триптофан (суштинска аминокиселина), витамин Б6, јаглехидрати и влакна, а сето тоа може да ви помогне да заспиете. Секако, заедно со останатите придобивки ќе ги добиете од сите витамини и минерали, пишува Ordinacija.hr.

Истражувањата покажаа дека земањето 500 мг магнезиум дневно може да го зголеми производството на мелатонин, хормон чиј недостаток го нарушува сонот и да го намали нивото на кортизол (хормон на стрес). Есенцијалната аминокиселина триптофан мора да се добие однадвор бидејќи телото не ја произведува.

Покрај хемиските процеси во организмот, кои ги поддржуваат бананите, придонесуваат и за чувството на ситост поради пектинот што го содржат. Исто така, ќе ви помогне да спиете поздраво. Многу е важно што јадете пред спиење, бидејќи тоа влијае и на сонот и на варењето, што може да го наруши. Ако храната не се разложи пред да заспие, телото ќе го потроши времето што треба да го потроши на одмор, разградувајќи ја храната. Исто така, ако јадете сложени јаглехидрати или шеќер пред спиење, покачената гликоза во крвта сигурно ќе ве држи будни.

Јадењето банани има и други придобивки. Не е лошо да знаете дека тие можат да ви помогнат да ослабете, бидејќи содржат само околу 100 калории, а богати се и со антиоксиданси. Тие исто така го одржуваат здравјето на цревата и дигестивниот систем. Имено, според една студија од 2017 година, моносахаридот фруктоза од бананите го зголемува производството на киселини неопходни за здравјето на цревата.