Во Појасот Газа за еден ден загинале 85 луѓе

Палестинското Министерство за здравство денеска соопшти дека во изминатите 24 часа при израелските напади врз Појасот Газа убиени се 85 луѓе.

Вкупниот број на загинати од почетокот на војната помеѓу Израел и Хамас се искачи на 35.647 луѓе.

Во седуммесечната војна повредени 79.852 луѓе. Најголем број од жртвите се деца и жени.