Category: Bota

Post
Autoritetet palestineze në Gazë: Të paktën 274 persona janë vrarë dhe 698 janë lënduar në kampin për refugjatë Nusejrat

Autoritetet palestineze në Gazë: Të paktën 274 persona janë vrarë dhe 698 janë lënduar në kampin për refugjatë Nusejrat

Autoritetet palestineze në Rripin e Gazës kumtuan se në sulmet e djeshme izraelite ndaj kampit për refugjatë Nusejrat, jetën e kanë humbur të paktën 274 palestinzë, ndërsa 698 janë lënduar. Numri i njerëzve të vrarë në Gazë nga fillimi i luftës, sipas burimeve palestineze, ka tejkaluar 37.000, ndërsa i të lënduarve arriti 85 mijë. Sulmet...

Post
Norvegjia e njohu shtetin palestinez

Norvegjia e njohu shtetin palestinez

Norvegjia do ta njohë ekzistencën e shtetit palestinez nga 28 maji, bëri të ditur sot kryeministri norvegjez Jonas Gar Store edhe krahas paralajmërimeve të qeverisë izraelite. “Ne besojmë se zgjidhja me dy shtete është në interesin më të mirë të Izraelit”, tha kryeministri norvegjez në një konferencë për shtyp të thirrur posaçërisht. Ai shtoi se...

Post
Dhjetëra mijëra iranianë në funeralin e Raisit në Teheran

Dhjetëra mijëra iranianë në funeralin e Raisit në Teheran

Dhjetëra mijëra iranianë janë mbledhur mëngjesin e sotëm në qendër të Teheranit për funeralin e presidentin iranian Ebrahim Raisi, i cili humbi jetën si pasojë e rrëzimit të helikopterit. Njerëzit u mblodhën rreth ndërtesës së Universitetit të Teheranit, ku lideri suprem i Republikës Islamike, Ajatollah Ali Hamnei, do të udhëheqë lutjen në ceremoninë mortore. Raisi...

Post
“The Guardian”, informon se helikopteri që u rrëzua në të cilin ishte presidenti iranian është gjetur nga ekipet e kërkimit

“The Guardian”, informon se helikopteri që u rrëzua në të cilin ishte presidenti iranian është gjetur nga ekipet e kërkimit

“The Guardian”, duke iu referuar raportimit të televizionit shtetëror të Iranit, informon se helikopteri që u rrëzua në të cilin ishte presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe delagacioni i tij është gjetur nga ekipet e kërkimit. Nuk ka ende asnjë përditësim për gjendjen e personave në bord, vijon raportimi. Televizioni shtetëror ka thënë se incidenti ka...

Post
BE-ja me ndihmë të re humanitare për Rripin e Gazës

BE-ja me ndihmë të re humanitare për Rripin e Gazës

Bashkimi Evropian sot e dërgoi dërgesën e parë me ndihmë humanitare për Rripin e Gazës përmes Qipros deri në portin e përkohshëm amerikan, deklaroi zëdhënësi i Komisionit Evropian. Ai shtoi se porti ka filluar me punë qysh dje. Dërgesa e parë evropiane përmes portit të ri të ndërtuar është donacion nga Rumania. KE-ja i mbulon...

Post
Së paku tre persona e humbën jetën nga shpërthimi në një kioskë në Dyseldorf

Së paku tre persona e humbën jetën nga shpërthimi në një kioskë në Dyseldorf

Tre persona e humbën jetën, ndërsa 16 janë lënduar në shpërthimin e mbrëmshëm në një kioskë të locuar në një ndërtesë banesore në qytetin gjerman Dyseldorf. Mes të lënduarve dy janë në rrezik për jetë. Shërbimi zjarrfikës kumtoi se kioska është djegur tërësisht, ndërsa zjarri e ka kapluar edhe katin e parë të ndërtesës së...