УНРВА: На прагот сме на хуманитарно цунами во Газа

УНРВА: На прагот сме на хуманитарно цунами во Газа

Агенцијата на Обединетите нации за помош на палестинските бегалци (УНРВА) соопшти дека никаква помош не прстигнала во Појасот Газа по прекинот на огнот меѓу Израел и Хамас во петокот наутро и оти се заканува „хуманитарно цунами“.

Патарините во Грција ќе поскапат за 7,6 отсто од 2024 година

Патарините во Грција ќе поскапат за 7,6 отсто од 2024 година

Патарините во Грција од 2024 година ќе се зголемат за 7,6 отсто, од 2025 година цената ќе биде за уште два проценти повисока, а за 2026 година е планирано уште едно поскапување од два отсто, според портпаролот на грчката Влада...

Ковачевски: Наскоро ќе се произведе првиот македонски дрон

Ковачевски: Наскоро ќе се произведе првиот македонски дрон

Наскоро фабриката АТС АММО ќе го произведе првиот макдонски дрон, кој ќе биде согласно сите НАТО стандарди, најави премиерот Димитар Ковачевски при денешната посета на фабриката кај Македонски Брод. Со него беа вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи и министерката...

Гасната интерконекција Србија-Бугарија наскоро ќе биде пуштена во пробна работа

Гасната интерконекција Србија-Бугарија наскоро ќе биде пуштена во пробна работа

Министерката за рударство и енергетика Дубравка Ѓедовиќ Хандановиќ најави дека Гасната интерконекција Србија-Бугарија за неколку дена ќе биде пуштена во пробна работа, јави дописникот на МИА од Белград.

Индустриското производство во октомври зголемено за 9,9 отсто

Индустриското производство во октомври зголемено за 9,9 отсто

Индустриското производство во октомври годинава, во однос на истиот месец лани, е поголемо за 9.9 отсто, соопшти Државниот завод за статистика.

Уставните измени се обврска, процесот не завршува на 31 декември, вели Ковачевски

Уставните измени се обврска, процесот не завршува на 31 декември, вели Ковачевски

Седницата за уставните амандмани е отворена, дневниот ред е изгласан и се отвори дискусија во која што сите граѓани се уверија дека немаше ниту една забелешка во однос на поднесените амандмани. Процесот по 31 декември не се затвора. Тој ќе...

Превентивна акција на СВР Струмица-„Биди подготвен за безбедно патување во зима“

Превентивна акција на СВР Струмица-„Биди подготвен за безбедно патување во зима“

Полициски службеници од Отсекот за превенција при СВР Струмица денеска на повеќе локации на градот и околните населени места спроведоа превентивна активност во рамки на проектот „Биди подготвен за безбедно патување во зима“.

Украина соопшти дека 170.000 згради се оштетени или уништени од руската армија

Украина соопшти дека 170.000 згради се оштетени или уништени од руската армија

Повеќе од 170.000 згради во Украина се оштетени или уништени во руската војна во Украина, почната пред повеќе од 21 месец, соопшти Олена Шулиак, претседателка на парламентарната комисија која го надгледува регионалниот развој и урбанистичкото планирање во Киев.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.