Турција: Писмо на уапсена професорка по математика: Мојата 3,5 годишна ќерка почна да прима психотераписки лекови

Турција: Писмо на уапсена професорка по математика: Мојата 3,5 годишна ќерка почна да прима психотераписки лекови

„Точно 311 ден сум неправедно уапсена. Во една година само два пати ја видов мојата ќерка. Многу плачеше. Ме гледаше преку стакло, во затворската чекалница, но не можеше да ме допре. И двете сме во лоша психолошка состојба. Ќерка ми...

Турската новинска агенција Анадолу: Хашим Тачи е разрешен бидејќи се борел против движењето на Ѓулен

Турската новинска агенција Анадолу: Хашим Тачи е разрешен бидејќи се борел против движењето на Ѓулен

Турската национална новинска агенција Анадолу застана во одбрана на поранешниот претседател на Косово Хашим Тачи, кој во моментот се наоѓа во Хаг поради обвинение за злосторство против човештвото.

ТУРЦИЈА: ЖАЛНА ФОТОГРАФИЈА ОД ПОСЛЕДНИТЕ МИГОВИ ОД ЖИВОТОТ НА УАПСЕН ПОЛИЦИСКИ СЛУЖБЕНИК

НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ СЕ ПОЈАВИ ФОТОГРАФИЈА ОД ПОСЛЕДНИТЕ МИГОВИ ОД ЖИВОТОТ НА МУСТАФА КАБАКЧИОГЛУ, ТУРСКИ ОФИЦЕР КОЈ ПОЧИНА ПОРАДИ НЕСОВЕНИОТ ОДНОС НА ТУРСКАТА ВЛАДА.

ШОКАНТНА АНАЛИЗА НА ТУРСКИОТ НОВИНАР ЏАН ДУНДАР: ''ТУРЦИЈА ПРЕЖИВЕА ДВА УДАРИ ВО РОК ОД 5 ДЕНА''

TУРСКИОТ НОВИНАР ЏАН ДУНДАР: ''ТУРЦИЈА, ПРЕД ОКОЛУ 4 ГОДИНИ СЕ СООЧИ СО ДВА УДАРА, КОИ СЕ СЛУЧИЈА СО 5 ДЕНА РАЗЛИКА. А ВТОРИОТ Е ЦИВИЛНИОТ УДАР КОЈ СЕ СЛУЧИ НА 20 ЈУЛИ ИСТАТА ГОДИНА. ПРВИОТ БЕШЕ НЕУСПЕШЕН. ДОДЕКА ПАК ВТОРИОТ БЕШЕ УСПЕШЕН...''

 

Aja Coфија во Истанбул повторно ќе биде претворена во џамија

Aja Coфија во Истанбул повторно ќе биде претворена во џамија

Судот во Турција го поништи указот на Владата од 1934 година, со кој Истанбулската Аја Софија ја претвори во музеј.

Кабинетот на Ердоган: По пучот во 2016 година затворени се вкупно 53 весници, 6 новински агенции, 20 списанија и 16 телевизиски канали

Кабинетот на Ердоган: По пучот во 2016 година затворени се вкупно 53 весници, 6 новински агенции, 20 списанија и 16 телевизиски канали

Заменик претседателот на Турција, Фуат Октај по прашање на пратеничката од редовите на опозициската про куртска партија ХДП Муазез Орхан Ишик ја објави комплетната листа на медиуми и медиумски организации кои се затворени со владина уредба по воениот удар во...

Турција: „7 месеци ме држеа со пластична ќеса на главата“

Турција: „7 месеци ме држеа со пластична ќеса на главата“

Јасин Уган човекот кој беше киднапиран од страна на турските разузнавачки служби (МИТ) и кој беше пронајден пред полициската станица после седум месеци од денот на исчезнување, беше изведен пред судот под обвинение за членство во движењето Ѓулен.

Турските власти ja укинаа материјалната помош на девојче болно од спастична церебрална парализа, причина: Татко ѝ бил член на движењето Ѓулен

Турските власти ja укинаа материјалната помош на девојче болно од спастична церебрална парализа, причина: Татко ѝ бил член на движењето Ѓулен

Турските власти ја укинаа материјалната помош на Нурбану Ајдин (28) која е со вродена спастична церебрална парализа. Оваа помош ја примала повеќе од 6 години, но ѝ била укината откако бил уапсен таткото Муамер Ајдин.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија