Турција: Затвореничка ја опиша трагичната загуба на своите близнаци во затвор

Нурхајат Јилдиз, турчинка која пред неколку месеци во затворска ќелија ги загуби своите близнаци, испрати писмо преку својот адвокат, каде што ја опишува трагичната загуба на сеуште неродените близнаци.

Поранешниот турски премиер Давутоглу ја напушти партијата на Ердоган

Ахмет Давутоглу, кој беше премиер на Турција од 2014 до 2016 година, денеска објави дека ја напушта Партијата за правда и развој (АКП), предводена од претседателот Реџеп Тајип Ердоган.

Еден од најпознатите турски писатели Ахмет Алтан веќе 3 години е во затвор

Ахмет Алтан, еден од најпознатите турски писатели на денешницат, веќе три години се наоѓа во затвор. Тој е уапсен на 10 септември 2016 година, под обвинение за „испраќање на сублиминална порака во врска со воен удар“.

Турција: Неправедно уапсена девојка болна од епилепсија „Немам ниту дисциплинска казна добиено во мојот живот досега“

26 годишната Хатиџе Ерол, која долги години боледува од епилепсија, веќе една година е неправедно уапсена во турскиот град Конја. Таа упати писмо до Омер Фарук Гергерлиоглу, пратеник од опозициската ХДП.

Новиот градоначалник на Истанбул го „изложи“ расипничкото трошење на партијата на Ердоган: Илјадници автомобили запленети и изложени на плоштад

Новиот градоначалник на Истанбул, Екрем Имамоглу, ги извади вон употреба сите непотребни автомобили, купени или изнајмени од неговоиот претходник, член на партијата на Ердоган АКП.

Турција: Смртоносен прогон против полицајците кои го открија најголемиот корупциски скандал во историјата на земјата

На 17 и  25 Декември 2013 година турската полиција ја спроведе најголемата акција против корупција во историјата земјата. Во полициската акција беа уапсени иранскиот бизнисмен Реза Зараб, синови на министри, директори на јавни претпријатија и голем број државни службеници вмешани...

Давутоглу потсети на терористичките напади по изборите на 7 јуни 2015 и предупреди: Ако се отвори таа тема, нема да можеме да излеземе на улица

Поранешниот турски премиер работи Ахмет Давутоглу, во говор при една церемонија во градот Сакарја остро ја критикуваше владата на Ердоган и потсетувајќи на терористичките напади во периодот пo парламентарните избори на 15 јуни 2015 година кога беше избран за премиер...

Поранешен потпретседател на Ердогановата партија: Воениот удар го направија Ердоган и неговите другари

Селчуг Оздаг, поранешниот заменик претседател на Ердогановата партија АКП даде шокантна изјава во врска со воениот удар кој се случи на 15 јули 2016 година во Турција.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија