Турската полиција уапси жена болна од рак, мајка на 6 годишно дете

Турските власти ја уапсија Ајше Оздоган, мајка на  6 годишно дете, која е тешко болна од рак. Таа сеуште се наоѓа во затвор, иако деновиве ќе биде оперирана по втор пат.  

Според Ердоган, Орхан Памук е терорист

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја искритикува одлуката на Комитетот за Нобелова Награда поради тоа што годинешната награда за литература му ја додели на Петер Хандке, писател познат по тоа што го одобрува геноцидот врз босанците.

Ердоган одобрува атентати!

Одделот за странци при МВР на БиХ најпрвин ја раскина дозволата за престој а потоа го приведе Фатих Кескин, директорот на училиштето Ричмонд Парк Колеџ во Бихач, које му припаѓа на движењето Ѓулен. Семејството на Кескин стравува од незаконско ектрадирање...

Турските власти спречуваат лекување на дете болно од рак на коските

Турските власти одбиваат да ѝ издадат пасош на Зекије Атач, мајка на 8 годшиниот Ахмет Бурхан Атач кој повеќе од една година боледува од рак на коските. Според докторите, болеста напредува се повеќе и повеќе, заради што Ахмет треба да...

Уапсениот турски писател Ахмет Алтан ја доби наградата за литература „Гешвистер Шол“: „Човек како него не може да се замолчи“

Престижната германска награда за литература Гешвистер Шол оваа година ќе му биде доделена на Ахмет Алтен, еден од најпознатите турски писатели на денешницата, кој беше повторно уапсен само една недела откако претходно беше ослободен по 3 годишен затвор.

Репортажа на Еуроњуз: „Морав да се породам дома бидејќи турската влада ги апси дури и родилките“

Најгледаната европска телевизија „Еуроњуз“ во емисијата „Непозната Европа“  (“Unreported Europe“) објави репортажа за турските мигранти кои престојуваат во грчкиот град Солун.

„Турција е рекордер по уапсени новинари“

Според извештајот на Меѓународниот институт за печат, во Турција сеуште се уапсени над 120 новинари, што преставувасветски рекорд. Според институтот, по завршување на вонредната состојба во Турција нема никаква промена.

Поранешен советник на Ердоган: Некои новинари не ги објавуваа весниците без да добијат моја согласност за насловните страници

Поранешниот советник за односи со јавноста на Ердоган, Кемал Озтурк, алудирајќи на влијанието на Ердоган врз новинарите, изјави дека сите новинари од него барале согласност за насловните страници од весниците кои ги објавувале наредниот ден.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија