ЕСЧП ги поништи сите пресуди за „ФЕТО“, продолжува притисокот кон Турција за враќање на силата на правото

ЕСЧП ги поништи сите пресуди за „ФЕТО“, продолжува притисокот кон Турција за враќање на силата на правото

Турција треба да ја прекине употребата на некриминални дејствија за гонење на луѓе под обвинение за тероризам, да ги измени своите широки закони за борба против тероризмот и да преземе неопходни чекори за спречување или решавање на прекршувањата на правата...

Затворени избирачките места во вториот круг од претседателските избори во Турција

Затворени избирачките места во вториот круг од претседателските избори во Турција

Претседателот на Врховната изборна комисија на Турција Ахмет Јенер соопшти дека досега се преброени и потврдени 54,6 отсто од гласовите.

Штетите од земјотресите во Турција достигнаа 103,6 милијарди долари

Штетите од земјотресите во Турција достигнаа 103,6 милијарди долари

Штетите предизвикани од катастрофалните земјотреси во Турција на почетокот на февруари достигнаа 103,6 милијарди долари, што е околу девет отсто од проектираниот БДП за 2023 година, соопшти денеска Министерството за финансии во Анкара.

Штетите од земјотресот во Турција надминаа 100 милијарди долари

Штетите од земјотресот во Турција надминаа 100 милијарди долари

Материјалната штета предизвикана од земјотресот во Турција надминува 100 милијарди долари, покажува прелиминарната пресметка на Светска банка, ОН, Европската унија и Владата во Анкара.

Серија земјотреси со интензитет од над 4 степени регистрирани во Југоисточна Турција

Серија земјотреси со интензитет од над 4 степени регистрирани во Југоисточна Турција

Земјотреси со интензитет од над 4 степени според Рихтеровата скала денеска беа регистрирани во Адјаман, Адана и Хатај, најпогодените области во Турција во разорните земјотреси од 6 февруари.

Повеќе од 50.000 жртви во земјотресот на турско-сириската граница

Повеќе од 50.000 жртви во земјотресот на турско-сириската граница

Бројката на загинати во земјотресот во пограничниот регион меѓу Турција и Сирија на 6 февруари веќе надмина 50.000, покажуваат најновите податоци од двете земји, јавува ДПА.

Единаесет жртви во синоќешните земјотреси во Турција и во Сирија

Единаесет жртви во синоќешните земјотреси во Турција и во Сирија

Во синоќешните земјотреси во Турција и Сирија загинаа најмалку 11 лица, јавија денеска локалните медиуми. Засега нема официјалнио податоци за бројот на жртвите. 

Жртвите во Турција од земјотресите надминаа 41 илјада, операциите за спасување продолжуваат само во два округа

Жртвите во Турција од земјотресите надминаа 41 илјада, операциите за спасување продолжуваат само во два округа

Бројот на жртвите во Турција од разорните земјотреси во земјата од пред две недели веќе надмина 41 илјада луѓе, пренесе турската приватна телевизија НТВ. Според последните податоци на Дирекцијата за управување со катастрофи и вонредни ситуации (АФАД), бројот на загинати...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.