Гугл ги предупреди корисниците: Веднаш избришете ги овие апликации

Гугл ги предупреди корисниците: Веднаш избришете ги овие апликации

Експертите открија шест апликации кои се претставуваат како алатки кои го штитат телефонот од напади и вируси, а всушност ги искористуваат самите уреди.

Маск понуди да ги купи сите акции на Твитер

Маск понуди да ги купи сите акции на Твитер

Милијардерот и сопственик на компанијата за производство на електрични автомобили Тесла, Илон Маск достави понуда за купување на сите акции на Твитер. Тој нуди 41,39 милијарди долари за 100 проценти акции на социјалната мрежа.

Илон Маск поседува 9,2 отсто од акциите на „Твитер“

Илон Маск поседува 9,2 отсто од акциите на „Твитер“

Извршниот директор на „Тесла“ и „Спејс-Икс“, Илон Маск сега поседува 9,2 отсто од акциите на „Твитер“, откако за тоа уплати 2,89 милијарди долари. Ова значи дека тој во мигов е најголемиот поединечен акционер во оваа компанија. Инаку, тој е еден...

Ова е првото видео на YouTube кое достигна 10 милијарди прегледи

„Baby Shark“ е најпопуларната детска песна во светот и достигна 10 милијарди прегледи на YouTube, пренесува CNN.

Недостигот на микро-чипови го намалува производството на автомобили

Недостигот на микро-чипови го намалува производството на автомобили

Недостигот на микро-чипови на светскиот пазар ќе доведе до намалување на производството на автомобили за околу пет милиони годинава, покажа анализата на „Центарот за автомобилски истражувања” во Дуизбург.

Закерберг: Фејсбук го менува името во Мета

Закерберг: Фејсбук го менува името во Мета

Американскиот интернет гигант „Фејсбук“ го менува своето име во „Мета“, како одраз на напорите на компанијата да изгради дигитален виртуелен свет, познат како метаверзум, истовремено борејќи се со продлабочената криза во односите со јавноста и зголемената регулаторна контрола, објави Фајненшл...

Промена на конфигурациајата, причина за падот на услугите на Фејсбук

Промена на конфигурациајата, причина за падот на услугите на Фејсбук

Фејсбук соопшти дека неговите услуги делумно се враќаат на интернет по шестчасовен прекин што ја запре комуникацијата за милијарди корисници, вклучувајќи ги и апликациите на социјалниот медиум, Инстаграм, Месинџер и Ватсап. Фејсбук соопшти дека „услугите се враќаат на интернет“, но...

Г7 го постигна историскиот договор: Ќе се оданочуваат Гугл, Амазон, Фејсбук...

Г7 го постигна историскиот договор: Ќе се оданочуваат Гугл, Амазон, Фејсбук...

Министрите за финансии на Г7 во Лондон се согласија за историскиот договор за оданочување на мултинационалните технолошки гиганти, објави британскиот министер за финансии Риши Сунак на Твитер.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија