Извозот на жито од Украина расте и покрај руската инвазија

Извозот на жито од Украина расте и покрај руската инвазија

Украина извезла 8 отсто повеќе жито и мешунки на годишно ниво за фискалната 2021/2022 година, која заврши на крајот на јуни, и покрај руската инвазија, јави ДПА.

Зеленски: Украина извезува електрична енергија во Европската унија

Зеленски: Украина извезува електрична енергија во Европската унија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека преносот на електрична енергија во Романија е почеток на процес кој може да и помогне на Европа да ја намали зависноста од руските јаглеводороди.

Бајден: Нов американски пакет воена помош за Украина во вредност од околу 800 милиони долари

Бајден: Нов американски пакет воена помош за Украина во вредност од околу 800 милиони долари

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција во Мадрид го објави новиот американски пакет воена помош за Украина во вредност од околу 800 милиони долари.

Коза активирала мини во Запорожје - повредени околу 40 руски војници

Коза активирала мини во Запорожје - повредени околу 40 руски војници

Најмалку 40 руски војници се повредени откако една коза со своето движење активира експлозив поставен околу болницата во Запорожје.

Германија планира дополнителни мерки за да го компензира намалувањето на гас од Русија

Германија планира дополнителни мерки за да го компензира намалувањето на гас од Русија

Германскиот министер за економија Роберт Хабек планира дополнителни мерки за намалување на потрошувачката на гас и надополнување на залихите поради помалите испораки на гас од Русија, јави ДПА, повикувајќи се на планови до кои има пристап.

Во Харков руските сили користат забранета касетна муниција, покажува извештај на „Амнести интернешнал“

Во Харков руските сили користат забранета касетна муниција, покажува извештај на „Амнести интернешнал“

Последните анализи спроведена од „Амнести интернешенал“ потврдуваат широка употреба на забранета касетна муниција во борбите за Харков, во североисточна Украина.

Канада ќе става предупредување на секоја цигара

Канада ќе става предупредување на секоја цигара

Канада вели дека фотографиите и предупредувањата на кутиите веќе ја изгубиле својата шокантност и влијание па им треба поддршка, особено заради младите, иако таму само 4% млади пушат. Предлогот е на секоја цигара да има отпечатено „Отров во секое димче“.

Сто дена војна во Украина

Сто дена војна во Украина

На 24 февруари во зората руската армија презеде голема офанзива и за помалку од 24 часа руските тенкови пристигна до предградијата на Киев.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија