Category: Свет

Post
Поплави во Австрија, властите повикуваат на претпазливост

Поплави во Австрија, властите повикуваат на претпазливост

Невреме со грмотевици погоди делови од Австрија во саботата предизвикувајќи поројни поплави и големи материјални штети. Многу улици беа поплавени, водата навлегуваше во куќите и носеше автомобили. За време на викендот одрон падна на автопатот кај Грац, силниот ветер собори дрвја на патот. Невремето ги уништи и избирачките места за изборите за Европскиот парламент. Таков...

Post
Советот на ЕУ ги потврди новите правила на Шенген

Советот на ЕУ ги потврди новите правила на Шенген

Советот на Европската унија во петокот конечно го одобри новиот Шенген законик, регулатива на ЕУ која се однесува на управувањето со внатрешните и надворешните граници и правилата со кои се регулира граничната контрола на лицата кои ги преминуваат надворешните граници на ЕУ. Новата ревидирана регулатива изгласана од Европскиот парламент во април ќе стапи на сила...

Post
Норвешка ги затвора границите за руски туристи

Норвешка ги затвора границите за руски туристи

Норвешките власти денеска соооштија дека од идната недела ќе ги затворат своите граници за руските туристи, не дозволувајќи им директен пристап до Шенген зоната. Иако не е членка, Норвешка го следи примерот на ЕУ, која презеде слична мерка по руската инвазија врз Украина. Таа скандинавска земја дели 198 километри копнена граница на Арктикот со Русија....

Post
Норвешка ја призна палестинската држава

Норвешка ја призна палестинската држава

Норвешка ќе го признае постоењето на палестинска држава од 28 мај, објави денеска норвешкиот премиер Јонас Гар Сторе и покрај предупредувањата од израелската влада. „Ние веруваме дека решението со две држави е во најдобар интерес на Израел“, рече норвешкиот премиер на специјално свикана прес-конференција. Тој додаде дека целта е „да се постигне палестинска држава која...

Post
Во Појасот Газа за еден ден загинале 85 луѓе

Во Појасот Газа за еден ден загинале 85 луѓе

Палестинското Министерство за здравство денеска соопшти дека во изминатите 24 часа при израелските напади врз Појасот Газа убиени се 85 луѓе. Вкупниот број на загинати од почетокот на војната помеѓу Израел и Хамас се искачи на 35.647 луѓе. Во седуммесечната војна повредени 79.852 луѓе. Најголем број од жртвите се деца и жени.

Post
Ирански државни медиуми: Претседателот Раиси загина во хеликоптерска несреќа

Ирански државни медиуми: Претседателот Раиси загина во хеликоптерска несреќа

Сите девет лица во хеликоптерот на иранскиот претседател Ебрахим Раиси кој се урна во северозападниот дел на земјата загинаа, јави иранската државна новинска агенција ИРНА и државната телевизија. Раиси и иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амирабдолахиан се меѓу деветте загинати, пренесува ДПА. Хеликоптерот на Раиси, заедно со уште два хеликоптери, бил на пат кон...

Post
САД и ЕУ внимателно ги следат информациите за Раиси

САД и ЕУ внимателно ги следат информациите за Раиси

По веста дека хеликоптерот со кој се превезувале претседателот на Иран, Ебрахим Раиси и министерот за надворешни работи Хосеин Амирабдулахиан, принудно слетал во планинската област во провинцијата Источен Азербејџан, американскиот Стејт департмент соопшти дека внимателно ги следи информациите. – Во овој момент немаме друг коментар, истакна портпаролот на Стејт департментот. Тој додаде дека за тоа...