Маричиќ: Реално е да очекуваме проширување на ЕУ до 2030 година

Маричиќ: Реално е да очекуваме проширување на ЕУ до 2030 година

Заради изборите во Европскиот Парламент постојат повеќе причини да се верува дека Европската унија мора да презентира јасен концепт и оти проширувањето е веќе јасно поставена тема, смета вицепремиерот за европски прашања Маричиќ.

Османи - Бербок: Германијa е наш најгласен поддржувач на европскиот пат

Османи - Бербок: Германијa е наш најгласен поддржувач на европскиот пат

Во рамки на учеството на 78-то Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк, денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи остварил билатерална средба со министерката за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Аналена Бербок.

Џафери: Крајно време е да бидеме одговорни, со бистар поглед и јасна визија за иднината

Џафери: Крајно време е да бидеме одговорни, со бистар поглед и јасна визија за иднината

Честитајќи ја 32. годишнината од независноста, претседателот на Собранието Талат Џафери истакна дека крајно време е сите да бидеме одговорни, сo бистар поглед и јасна визија за иднината која не смее да има друг правец освен тој на владеење на...

Уставни измени и реформи за влез на Северна Македонија во ЕУ, проширувањето и во фокусот на европските политичари

Уставни измени и реформи за влез на Северна Македонија во ЕУ, проширувањето и во фокусот на европските политичари

Темата за проширувањето на Европската унија, временската рамка со која се одредува период за исполнување на одредени услови и реформи од страна на земјите аспиранти, но и промените што треба да се случат во самата Унија за да се овозможи...

Ковачевски – Ескобар: Интеграцијата на земјава во ЕУ значи просперитет за граѓаните, кој било друг исход не е државен интерес

Ковачевски – Ескобар: Интеграцијата на земјава во ЕУ значи просперитет за граѓаните, кој било друг исход не е државен интерес

Интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ значи просперитет за граѓаните во државата, со импакт и на долгорочен просперитет на целиот Западен Балкан во Европската Унија, констатираа премиерот Димитар Ковачевски и заменикот помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски...

Ковачевски - Фон дер Лајен: Силна поддршка од ЕУ за европската интеграција, да не се пропушти единствената шанса

Ковачевски - Фон дер Лајен: Силна поддршка од ЕУ за европската интеграција, да не се пропушти единствената шанса

Најновиот развој на настаните во контекст на отпочнувањето на процесот на уставни измени, за кои земјата ја има поддршката на ЕУ со цел продолжување на процесот на европска интеграција, беше тема на разговор на денешната средба во Атина меѓу премиерот...

Хоџа: Новата партија во Собранието ќе делува конструктивно, првиот чекор се уставните измени

Хоџа: Новата партија во Собранието ќе делува конструктивно, првиот чекор се уставните измени

Убедени сме дека од овој политички моментум ова ќе биде една авангарда, односно ќе биде најпозитивната политичка сила која што ќе придонесе во иднината на државата и долгорочноста на процесите што не очекуваат пред нас, а особено за интегрирање на...

Османи преку видео ја објаснува суштината на преговарачката рамка за преговори со ЕУ

Министерот за надворешни работи Бујар Османи објави видео на својот профил на Фејсбук со кратко објаснување, како што посочува, на суштината на преговарачката рамка за преговори со ЕУ, како одговор на бројните шпекулации поврзани со нејзината содржина.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.