18 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

18 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа.

Направени се 1.245 тестирања, а регистрирани се 118 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 93, Кавадарци – 11, Битола – 5, Прилеп и Струга – по 2, Куманово, Велес, Крива Паланка, Кратово и Богданци – по 1.

Регистрирани сe 396 оздравени пациенти од: Скопје – 175, Битола – 37, Прилеп – 26, Кавадарци – 16, Штип – 15, Куманово – 13, Кочани – 12, Тетово – 11, Крива Паланка, Гевгелија и Берово – по 10, Велес – 9, Кратово и Делчево – по 8, Демир Хисар – 6, Охрид и Неготино – по 5, Валандово – 4, Свети Николе и Пробиштип – по 3, Струмица, Радовиш и Демир Капија – по 2, Струга, Гостивар, Кичево и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 18 починати лица: 6 починати лица од Скопје (63г, 68г, 70г, 71г, 72г и 89г), 3 починати лица од Струмица (71г, 73г и 87г), по 2 починати лица од Пробиштип (60г и 67г) и Неготино (66г и 90г) и по едно починато лице од Битола (81г), Демир Хисар (87г), Кочани (78г), Кратово (79г) и Штип (65г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се пријавени 4 починати лица со датум на смрт од 03.11.2021 до 26.11.2021. Регистрираните починати лица се од Скопје (2), Куманово (1) и Пехчево (1). Починатите лица се на возраст од 61г до 88г. Две од пријавените лица се починати во болнички услови и две лица во домашни услови .

Направени се 1.245 тестови преку: ИЈЗ-43, ЦЈЗ Скопје-45, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-70, Авицена-75, Биотек-88, Систина-33, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-182, ВФВ Медикал-22, Ели Медика-21, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 666.

Досега во земјата се направени вкупно 1.468.996 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 215.125, бројот на оздравени пациенти е 199.460, на починати е 7.569, а бројот на активни случаи изнесува 8.096.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

 • Скопје 94103, Активни 3851
 • Куманово 12855, Активни 252
 • Тетово 11310, Активни 150
 • Прилеп 10156, Активни 401
 • Битола 8609, Активни 635
 • Гостивар 8059, Активни 29
 • Велес 7276, Активни 331
 • Кавадарци 6928, Активни 300
 • Штип 6563, Активни 177
 • Охрид 6435, Активни 295
 • Струмица 6089, Активни 159
 • Кичево 4221, Активни 81
 • Кочани 3982, Активни 181
 • Струга 3900, Активни 65
 • Гевгелија 2781, Активни 129
 • Неготино 2553, Активни 60
 • Свети Николе 2112, Активни 81
 • Крива Паланка 1877, Активни 133
 • Ресен 1734, Активни 107
 • Радовиш 1711, Активни 61
 • Дебар 1455, Активни 1
 • Берово 1422, Активни 82
 • Делчево 1382, Активни 133
 • Виница 1151, Активни 42
 • Пробиштип 1110, Активни 24
 • Валандово 926, Активни 50
 • Кратово 760, Активни 45
 • Богданци 642, Активни 40
 • Демир Хисар 608, Активни 78
 • Крушево 582, Активни 29
 • Македонски Брод 490, Активни 10
 • Демир Капија 423, Активни 6
 • Македонска Каменица 412, Активни 67
 • Пехчево 347, Активни 9
 • Дојран 161, Активни 2