Археолошки сознанија: Трескавец култно место со голема античка населба

Археолошки сознанија: Трескавец култно место со голема античка населба

Трескавец се утврдува како култно место со милениумски континуитет, но и со илјадагодишни темели на градби за живеење, производство и одбрана. Постепено се дефинираат фактите за античката населба Колобаиса, констатираат археолозите од прилепскиот Институт за старословенска култура кои ги завршија...

Кинеска режисерка направи историја, добивајќи Оскар за најдобра режија

Кинеска режисерка направи историја, добивајќи Оскар за најдобра режија

Кинеската режисерка Клои Жао влезе во историјата на доделувањето на Оскарите со освојување на Оскар за најдобра режија.

Почина актерот Луран Ахмети

Почина актерот Луран Ахмети

Албанскиот актер Луран Ахмети ја загуби битката со коронавирусот. 46 годишниот актер беше дел од многу театарски претстави, играни и кратки филмови, а последните години е дел од најгледаните турски серии.

Епидемијата не ги предомисли читателите, со почитување на мерките и на отворено годинава задоволителна посетеност на Саемот

Претпоставувам дека и кај другите издавачи како и кај нас, фокусот е ставен на македонските автори пред се, но секако не е пропуштена можноста читателите да се снабдат со добри книги и со добри попусти како и секоја година, рече...

Четири кратки и четири долгометражни филмови на МакеДокс

Четири кратки и четири долгометражни филмови на МакеДокс

Поради ситуацијата со коронавирусот годинава на „Македокс“ нема гости од странство, но дел од авторите на филмовите се вклучуваат со видеоврска по проекцијата на нивниот филм. Таков беше случајот со Џон Апел, автор на филмот „Кога прашината ќе слегне“, прикажан...

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето“

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето“

Охрид од вечерва до 30 август ги живее своите 28 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето“. Со познати арии во изведба на уметниците Марија Јелиќ, Дарио Ди Виетри, Иван Томашев и Аманда Стојовиќ, во пијано придружба на маестро...

Одбележување на отпочнувањето на реконструкцијата на Хераклеа Линкестис

Одбележување на отпочнувањето на реконструкцијата на Хераклеа Линкестис

Во археолошкиот локалитет Хераклеја Линкестис во Битола денеска ќе се одржи прес конференција за одбележување на отпочнувањето на реконструкцијата на Хераклеја Линкестис поддржана од Европската Унија.

КРАТКОМЕТРАЖЕН ФИЛМ ЗА ДРАМАТА НА ДЕЦАТА ЧИИ РОДИТЕЛИ СЕ ВО ЗАТВОР ВО ТУРЦИЈА: ЗАЛАЖУВАЊЕ

 

ТУРСКИОТ ПИСАТЕЛ МУХАММЕД ШАБАН СНИМИ КРАТКОМЕТРАЖЕН ФИЛМ СО КОЈ СЕ ОБИДУВА ДА НЍ ЈА ДОБЛИЖИ ДУШЕВНАТА СОСТОЈБА НА МАЛИТЕ ДЕЦА ЧИИ РОДИТЕЛИ СЕ УАПСЕНИ ОД СТРАНА НА ТУРСКИТЕ ВЛАСТИ.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија