Ексклузивно интервју на Алексис Ципрас за МИА: Грција и Северна Македонија мора да бидат партнери и сојузници

Ексклузивно интервју на Алексис Ципрас за МИА: Грција и Северна Македонија мора да бидат партнери и сојузници

Во пресрет на утрешната посета на Скопје, првпат во интервју за медиум од Северна Македонија, премиерот на Грција, Алексис Ципрас за МИА ги отвора картите за претстојните разговори со неговиот колега Зоран Заев и делегациите од двете земји и идните...

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ | ДРАГАН ТЕВДОВСКИ: ЕКОНОМСКИОТ РАСТ ЌЕ ЗАБРЗА, 2019 Е ГОДИНА ЗА ЕКОНОМСКИ РЕЗУЛТАТИ

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ | ДРАГАН ТЕВДОВСКИ: ЕКОНОМСКИОТ РАСТ ЌЕ ЗАБРЗА, 2019 Е ГОДИНА ЗА ЕКОНОМСКИ РЕЗУЛТАТИ

Просечната плата годинава забележа раст од 5,7%, додека порано растеше 1% или 2%

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ | Мила Царовска: Растот во буџетот е наменет главно за социјалните бенефиции, создавање на нови работни места и отворање повеќе градинки

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска во интервју за ЗАМАН Македонија говореше во врска со проектите на министерството и реформите кои се клучни за граѓаните, како што е измената на законот за трето дете и детскиот додаток. Инаку,

Османи: Преспанскиот Договор носи поголема етничка инклузивност

Османи: Преспанскиот Договор носи поголема етничка инклузивност

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој е во посета на Брисел за средба со комесарот Хан и земјите членки на ЕУ, во разговор за МИА вели дека Преспанскиот Договор носи поголема етничка инклузивност и дека членството во НАТО е...

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ | Градоначалникот на Свети Николе Велковски: Се трудиме да ја намалиме бројката на невработени лица...

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ | Градоначалникот на Свети Николе Велковски: Се трудиме да ја намалиме бројката на невработени лица...

Градоначалникот на Свети Николе Сашо Велковски изјави дека се превземаат мерки за да се намали бројот на невработените лица. Имено. тој во своето интервју за ЗАМАН додаде дека младите се најголемиот приоритет во неговата работа и нагласи дека ќе бидат...

ИНТЕРВЈУ СО МОНИКА МИЛЕНКОСКА: РОДЕНДЕН НА ЧУПА ЧУПС

ИНТЕРВЈУ СО МОНИКА МИЛЕНКОСКА: РОДЕНДЕН НА ЧУПА ЧУПС

МОНИКА МИЛЕНКОСКА
ИНТЕРВЈУ РОДЕНДЕН ЧУПА ЧУПС

Ексклузивно интервју интервју со  Стево Пендаровски: За Македонија нема друга алтернатива освен НАТО и ЕУ!

Ексклузивно интервју интервју со Стево Пендаровски: За Македонија нема друга алтернатива освен НАТО и ЕУ!

Најголемата шанса за членство во НАТО Македонија ја имаше на самитот во Букурешт во 2008 година. Но, поради ветото на Грција, нашата земја остана надвор од Алијансата. Македонија, доколку го реши спорот со името до самитот во Јули, има големи шанси...

Ексклузивно интервју со амбасадорот на Франција Тимоние: Патот кон ЕУ минува преку работата на Собранието

Ексклузивно интервју со амбасадорот на Франција Тимоние: Патот кон ЕУ минува преку работата на Собранието

Весникот ЗАМАН Македонија ја имаше честта да направи ексклузивно интервју со амбасадорот на Република Франција во Македонија, неговата екселенција г-дин Кристијан Тимоние. Тој, меѓу другото ја изрази својата поддршка во врска со решавањето на спорот со името и нагласи дека...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.