Басунер: Македонкото општество покажа импресивна разумност

Басунер: Македонкото општество покажа импресивна разумност

Соосновачот на Советот за политичка демократизација, Курт Басунер, во интервју за МИА говори за неговото разочарување од загрепската Декларација, критикувајќи го “трансакцискиот пристап” на ЕУ во политиката на штета на нејзините темелни вредности.

Заев: Добрососедството продолжува, нема враќање назад

Договорот за пријателство и добрососедство донесе многу позитивни придобивки за Северна Макеоднија и за Бугарија и стави крај на еден систем кој ги труеше односите меѓу двете земји. Историските факти во врска нашата заедничка историја се јасни и од тоа...

Хан за МИА: Уверен сум дека ЕУ ќе одобри старт на преговори пред летото

Еврокомесарот Јоханес Хан во интервју за МИА изрази силно уверување дека земјите членки на ЕУ пред летото ќе одобрат почеток на преговори со Северна Македонија и го поздравува „впечатливиот“ реформски напредок во земјата, јавува дописничката на МИА од Брисел.

Хан...

Интервју | Францускиот Амбасадор Тимоние: Успешните претседателски избори ќе ги забрзаат ЕУ интеграциите

Интервју | Францускиот Амбасадор Тимоние: Успешните претседателски избори ќе ги забрзаат ЕУ интеграциите

Северна Македонија, која се наоѓа на историска раскрсница, во недела оди на вториот круг од претседателските избори. Францускиот Амбасадор Кристијан Тимоние во интервју за ЗАМАН Македонија го оцени патот на Северна Макдонија кон ЕУ и НАТО интеграциите.

Хан: Добив уверување од Мицкоски дека нема да има бојкот на изборите

Хан: Добив уверување од Мицкоски дека нема да има бојкот на изборите

Еврокомесарот Хан во интервју со дописничката на МИА од Брисел ги појаснува дилемите околу неговата изјава за почеток на преговори за Северна Македонија со ЕУ во јуни. Тој нагласува дека добил силни уверувања од лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски дека...

Пендаровски за МИА: Нема да барам поголеми надлежности за претседателот, но ќе се спротивставам на обидите за намалување на постојните

Пендаровски за МИА: Нема да барам поголеми надлежности за претседателот, но ќе се спротивставам на обидите за намалување на постојните

  Речиси е сигурно дека ќе има втор круг претседателски избори бидејќи праговите поставени за евентуална победа во првиот се нереално поставени, вели во интервју за МИА, претседателскиот кандидат Стево Пендаровски.

Силјановска-Давкова за МИА: Новото име е правен факт, ако бидам претседател ќе потпишувам

Силјановска-Давкова за МИА: Новото име е правен факт, ако бидам претседател ќе потпишувам

Поголема проактивност во вршењето на функцијата, доколку биде избрана за претседател на државата, најавува кандидатката Гордана Силјановска-Давкова, која ја има поддршката од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за МИА.

Река: Ќе се залагам за една република за сите, во која ќе владее законот, а не поединецот

Река: Ќе се залагам за една република за сите, во која ќе владее законот, а не поединецот

Ќе се залагам за една република за сите, во која ќе владее законот, а не поединецот. Мислам дека овој концепт ќе биде привлечен за сите граѓани, без разлика на националноста, затоа што јас предлагам универзални вредности што досега недостасуваа во...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.