Ковачевски: Наскоро ќе се произведе првиот македонски дрон

Ковачевски: Наскоро ќе се произведе првиот македонски дрон

Наскоро фабриката АТС АММО ќе го произведе првиот макдонски дрон, кој ќе биде согласно сите НАТО стандарди, најави премиерот Димитар Ковачевски при денешната посета на фабриката кај Македонски Брод. Со него беа вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи и министерката...

Гасната интерконекција Србија-Бугарија наскоро ќе биде пуштена во пробна работа

Гасната интерконекција Србија-Бугарија наскоро ќе биде пуштена во пробна работа

Министерката за рударство и енергетика Дубравка Ѓедовиќ Хандановиќ најави дека Гасната интерконекција Србија-Бугарија за неколку дена ќе биде пуштена во пробна работа, јави дописникот на МИА од Белград.

Индустриското производство во октомври зголемено за 9,9 отсто

Индустриското производство во октомври зголемено за 9,9 отсто

Индустриското производство во октомври годинава, во однос на истиот месец лани, е поголемо за 9.9 отсто, соопшти Државниот завод за статистика.

Повторно евтина дневна тарифа на струјата за домаќинствата

Повторно евтина дневна тарифа на струјата за домаќинствата

Домаќинствата почнувајќи од денеска во периодот од 13 до 15 часот повторно ќе имаат евтина дневна тарифа на струјата, со што вкупно 11 часа ќе имаат на располагање евтина електрична енергија во текот на едно деноноќие од понеделник до сабота...

Во третото тримесечје од 2023 година вкупно превезени над 11 милиони патници

Во третото тримесечје од 2023 година вкупно превезени над 11 милиони патници

Во третото тримесечје од годинава во патниот, железничкиот и воздухопловниот сообраќај во земјава вкупно се превезени 11.202.904 патници од кои 941.000 патници во патниот патнички превоз, 9.190 000 во градско-приградскиот, 56.000 во железничкиот и 1.015.904 патници во воздухопловниот превоз.

Николовски: Од 1 декември стартува дневната евтина тарифа на струјата

Николовски: Од 1 декември стартува дневната евтина тарифа на струјата

Од 1 декември стартува дневната евтина тарифа на струјата, рече во интервју за Телевизија 21, Дарио Николовски, член на ЦО на СДСМ и Директор на Агенцијата за енергетика.

Ковачевски: Започната е подготовката на новите антикризни мерки, ќе се зголемат и платите и пензиите, Буџетот обезбедува стабилност за граѓаните и економијата

Ковачевски: Започната е подготовката на новите антикризни мерки, ќе се зголемат и платите и пензиите, Буџетот обезбедува стабилност за граѓаните и економијата

Се подготвуваат нови антикризни мерки со таргетиран пристап, ќе се зголемат платите и пензиите според предвиденото во колективните договори, ќе продолжат поддршката за компаниите, грижата за стандардот на граѓаните и капиталните инвестиции, најави претседателот на Владата, Димитар Ковачевски.

Дизелот поевтинува за 2,5 денари

Дизелот поевтинува за 2,5 денари

Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) од полноќ се намалуваат за 2,50 денари по литра, а на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 не се менуваат, одлучи денска Регулаторната комисија за...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.