Патарините во Грција ќе поскапат за 7,6 отсто од 2024 година

Патарините во Грција ќе поскапат за 7,6 отсто од 2024 година

Патарините во Грција од 2024 година ќе се зголемат за 7,6 отсто, од 2025 година цената ќе биде за уште два проценти повисока, а за 2026 година е планирано уште едно поскапување од два отсто, според портпаролот на грчката Влада...

Социјално загрозените граѓани и средношколците во Србија ќе добијат еднократна помош од 85 евра

Социјално загрозените граѓани и средношколците во Србија ќе добијат еднократна помош од 85 евра

Корисниците на права од областа на социјалната заштита во Србија ќе добијат еднократна парична помош во износ од 10.000 динари, а истата вредносна помош од 85 евра ќе ја добијат и средношколците до крајот на следната недела, јави дописникот на...

На планините во Србија снег до 30 сантиметри

На планините во Србија снег до 30 сантиметри

На планините во Србија има зголемување на снежната покривка, а на Гоч каде има и до 30 сантиметри снег нема струја поради дефекти на далноводите од страната на Врњачка Бања и Краљево, јави дописникот на МИА од Белград.

Гасоводот Србија - Бугарија со гас од Азербејџан ќе биде пуштен во пробна работа до крајот на месецов

Гасоводот Србија - Бугарија со гас од Азербејџан ќе биде пуштен во пробна работа до крајот на месецов

Министерката за рударство и енергетика Дубравка Ѓедовиќ Хандановиќ по посетата на работите на изградбата на гасната интерконекција Србија-Бугарија, кои се во завршна фаза, изјави дека очекува новиот гасовод да биде пуштен во пробна работа пред крајот на месецот, јави дописникот...

Вашингтон одобри продажба на оклопни возила на Романија за 2,53 милијарди долари

Вашингтон одобри продажба на оклопни возила на Романија за 2,53 милијарди долари

САД синоќа одобрија продажба на оклопни возила на Романија за 2,53 милијарди долари, објави официјалната агенција на Пентагон.

Земјотрес од 5,2 степени на грчкиот остров Евија, почувствуван и во Атина

Двајца загинати, еден повреден во несреќа во рудникот за сепарација на јаглен Лубница кај Зајечар

Две лица загинаа, а едно е повредено на сепарација при чистењето на бункерот со ситен јаглен во рудникот за лигнит Лубница кај Зајечар, јави дописникот на МИА од Белград.

Српскиот претседател распиша вонредни парламентарни избори за 17 декември

Српскиот претседател распиша вонредни парламентарни избори за 17 декември

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, распиша вонредни парламентарни избори за 17 декември - 14-ти избори од воведувањето на повеќепартискиот систем, а десетти вонредни.

Грчкото МНР бара заштита на цивилите и безбедност на верските објекти во Газа

Грчкото МНР бара заштита на цивилите и безбедност на верските објекти во Газа

Заштитата на цивилите и безбедноста на местата за богослужба и верските институции треба да бидат обезбедени и почитувани од сите страни, соопштија од Министерството за надворешни работи на Грција по нападот врз грчката православна црква Свети Порфириј во Газа, за...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.