Камчев ќе преспива во затворот во Струга

Камчев ќе преспива во затворот во Струга

Осудениот бизнисмен, Орце Камчев синоќа со лична карта сам се пријавил во затворот во Струга каде треба да ја издржува затворската казна за случајот „Империја“, откако се спогоди со обвинителството.

Eксперти коментираат за бугарско вето

Eксперти коментираат за бугарско вето

Во петокот во Бугарија помина францускиот предлог и Собранието му даде зелено светло на бугарскиот премиер Кирил Петков да го крене ветото за Македонија да ги отпочне преговорите со Европската Унија.

Приведени тројца дилери на дрога – се обиделе да внесат во државата кокаин, хашиш и марихуана

Приведени тројца дилери на дрога – се обиделе да внесат во државата кокаин, хашиш и марихуана

На 26.06.2022 во временскиот период од 00.30 до 03.00 часот од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Единица за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи при БЈБ и Одделението за недозволена трговија со дрога...

Отвор длабок пет метри се „појави” во месноста Раковец кај Пехчево

Отвор длабок пет метри се „појави” во месноста Раковец кај Пехчево

Отвор длабок околу пет метри се „појави” во месноста Раковец кај Пехчево. Појавата ја регистрираше жител на Пехчево, вљубеник во археологијата кој се сомнева дека се работи за ископина од стар римски рудник.

Србија отвора конзулат во Охрид

Србија отвора конзулат во Охрид

Република Србија донесе одлука за отворање на конзулат во Охрид, а за почесен конзул поставен е Михајло Филев, јави дописникот на МИА од Белград.

Денеска и утре дводневен самит на „Отворен Балкан“ во Охрид

Денеска и утре дводневен самит на „Отворен Балкан“ во Охрид

Денеска и утре во Охрид ќе се одржи дводневен самит на иницијативата „Отворен Балкан“, во чиј фокус ќе бидат културата и туризмот.

Попис 2021: Над една третина од становите во земјава се ненаселени

Попис 2021: Над една третина од становите во земјава се ненаселени

Oд вкупно 839 174 станови, 531 987 станови или 63,4 проценти се населени, а 307 187 станови или 36,6 проценти се ненаселени. Вкупната корисна површина на населените станови 55 212 163 м2, додека на ненаселените е 27 850 636 метри...

Пендаровски со осуда за палењето на објектот на бугарскиот културниот центар во Битола

Пендаровски со осуда за палењето на објектот на бугарскиот културниот центар во Битола

Претседателот Стево Пендаровски на својот Фејсбук профил истакна остра осуда за палењето на објектот на културниот центар на бугарската заедница во Битола.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија