7 mënyra për të shmangur goditjen nga dielli

7 mënyra për të shmangur goditjen nga dielli

Insolimi ose goditja e diellit është një çrregullim që manifestohet me simptoma të ndryshme kur një person ka qëndruar në diell për një kohë të gjatë, pa mbrojtje nga rrezet e diellit që godasin kokën dhe mund të kenë pasoja...

Marrin ilaçe për diabetikë për të humbur peshë, duke rrezikuar shëndetin

Marrin ilaçe për diabetikë për të humbur peshë, duke rrezikuar shëndetin

Përdorin ilaçe për diabetikët për të humbur peshë, duke rrezikuar shëndetin e tyre, ndërsa diabetikët i lënë pa ilaçe. I tillë është rasti i “ozempik”, ilaç i destinuar për trajtimin e diabetit të tipit 2, që shumëkush e përdorin për...

Lëngu i domates plot përfitime shëndetësore

Lëngu i domates plot përfitime shëndetësore

Lëngu i domateve është shumë i dobishëm për organizmin. Ai përmban acide që duhen për procese të nevojshme metabolike.

Këto janë arsyet pse nuk duhet pirë ujë në këmbë

Këto janë arsyet pse nuk duhet pirë ujë në këmbë

Kur të kaplon etja, sytë të erren dhe nuk mendon dot për asgjë tjetër veçse momentin e shijimit të gllënjkës së parë të ujit. Uji luan një rol shumë të rëndësishëm në hidratimin e organizmit dhe mungesa e tij shkakton...

Keni probleme me shikimin? Ekspertët dalin me njoftimin e rëndësishëm, ja cili është ilaçi që ju duhet

Keni probleme me shikimin? Ekspertët dalin me njoftimin e rëndësishëm, ja cili është ilaçi që ju duhet

Një studim i realizuar në University of the Incarnate Word i San Antonio, zbuloi se çokollata e zezë menjëherë pas ngrënies mund të përmirësonte shikimin tuaj.

Përfitimet shëndetësore të ngrënies së bajameve në mëngjes

Përfitimet shëndetësore të ngrënies së bajameve në mëngjes

Bajamet janë të mbushura me vitamina, minerale, proteina, fibra, yndyrna të shëndetshme, magnez, vitaminë E dhe antioksidantë të tjerë thelbësorë. Ato janë të gjithanshme dhe mund të hahen të njomura, të papërpunuara ose të shtohen në një shumëllojshmëri pjatash.

Çfarë të mirash i sjell organizmit ngrënia farave të lulediellit

Çfarë të mirash i sjell organizmit ngrënia farave të lulediellit

Farat e lulediellit përmbajnë sasi të mëdha të kalciumit dhe magnezit, vitaminës B, A, D, E, acide yndyrore që janë të dobishme për lëkurën dhe flokët.

Barishtet e karotave për zemrën, veshkat dhe kockat

Barishtet e karotave për zemrën, veshkat dhe kockat

Keni dëgjuar për barishtet e karotave? Janë ato bishtat e gjatë që formojnë një mburojë të gjelbër mbi karotë. Shumë prej konsumatorëve preferojnë t’i shkulin ato, me shpresën që karota do të peshojë më pak.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.