Hakerët e Koresë së Veriut vodhën 400 milionë dollarë kriptomonedhë në vitin 2021

Hakerët e Koresë së Veriut vodhën pothuajse 400 milionë dollarë asete dixhitale në të paktën shtatë sulme në platformat e kriptomonedhave vitin e kaluar, sipas një një raporti. Kompania “Chainalysis” tha se ishte një nga vitet më të suksesshme të...

Qeveria e Maqedonisë planifikon masa stimuluese për vaksinimin e të rinjve

Në programin e qeverisë së re të udhëhequr nga lideri i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski parashikohen masa stimuluese për rritjen e interesimit për vaksinimin kundër Covid-19 tek të rinjtë, si target grup që ka rezistencën më të madhe ndaj imunizimit.Masat e...

‘Përvëlohet’ Australia – regjistrohen temperaturat prej 50.7 gradë Celsius

Një qytet i largët bregdetar në Australi ka regjistruar temperaturat prej 50.7 gradë Celsius.

Sipas BBC, , temperatura e së enjtes në Onslow të Australisë Perëndimore, përputhet me një rekord të vendosur në vitin 1962 në Australinë e Jugut.

Onslow...

Nesër temperaturat në vend deri në -13 gradë

Deri të hënën do të mbajë mot stabil dhe i thatë me erë të lehtë mesatare, ndërsa përgjatë Vardarit erë herë pas here të fortë nga veriu, njofton Drejtoria e Hidrometeorologjisë.

Temperaturat minimale nesër do të lëvizin nga minus 13...

Regjistrohet tërmet në Maqedoninë e Veriut

Pasditen e sotme Në Maqedoninë e Veriut është regjistruar tërmet me fuqi prej 2,5 ballëve sipas shkallës Rihter. Epiqendra e tërmetit ka qenë 15 kilometra në juglindje të Manastirit, me një thellësi prej 15 km.

Shoqata e Shkrimtarëve “Oeneum“ në Tetovë me një aktivitet rasti shënoi përvjetorin e shoqatës,

Shoqata e Shkrimtarëve “Oeneum“ në Tetovë me një aktivitet rasti shënoi përvjetorin e shoqatës, në ambientet e restorantit “Lord”, duke i rikujtuar ditët e hapave të parë, që ecjen e bënte të sigurtë nga viti në vit, me ngjarje e...

Qeveria e re të cilën duhet ta udhëheqë Dimitar Kovaçevski do të numërojë 21 anëtarë

Qeveria e re të cilën duhet ta udhëheqë Dimitar Kovaçevski do të numërojë 21 anëtarë, LSDM dhe koalicioni do të kenë 12, BDI gjashtë, ndërsa Alternativa tre ministra.

Kabineti i ri qeveritar do të ketë një anëtar më shumë –

E pesta radhazi! “El Clasico” është përsëri i Realit

Real Madrid ka siguruar një vend në finalen e SuperKupës së Spanjës që po zhvillohet në Arabinë Saudite, Skuadrës së Ançelotit i janë dashur kohët shtesë që të triumfojë në “El Clasico” përballë Barcelonës, por në fund ia doli që...

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni