Eliza Hoxha me ekspozitë personale në Galerinë e arteve në Tetovë

Numri 1622, simbolikë e atyre jëtëve që ende nuk janë gjetur, edhepse kaluan dekada, dhimbja e atyre familjeve mbetet e njejtë. Eliza Hoxha me një ekspozitë personale, titulluar ”1622” para artëdashësve tetovarë solli përmes fotografisë atë pamje të dhimbshme, fotografi...

KRRE sot vendos për çmimet e reja të derivateve

Komisioni Rregullator i Energjetikës (KRRE) sot pritet të vendos për çmimet e reja të derivateve të naftës, çmime që do të vlejnë deri në fillim të javës tjetër. Ndryshe, nga KRRE gjatë javës së kaluar njoftuan për ulje të çmimit...

Shënohet 22 nëntori, dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe

Data 22 nëntor përbën një ditë përkujtimore në Shqipëri, Kosovë, Republikën e Maqedonisë dhe në diasporën shqiptare, pasi kjo datë shënon ditën e Alfabetit të Gjuhës Shqipe. Alfabeti u njësua gjatë Kongresit të Manastirit i njohur ndryshe edhe si Kongresi i Alfabetit. 

Profesori i Universitetit të Tetovës shpallet njëri nga shkencëtarët më produktiv për vitin 2021

Profesori i programit studimor të Fizikës në Fakultetin e Shkencave Matematike – Natyrore në kuadër të UT-së, Doc. Dr. Kimet Jusufi, i cili ka hyrë në mesin e 2% të shkencëtarëve më produktiv në rang global për vitin 2021 sipas...

Nga 22 deri më 29 nëntor do të mbahen Ditët e arsimimit mediatik

Shkup, 19 nëntor 2021 "Virtuale apo reale – rregullat janë të njëjta! Të jemi të arsimuar në aspektin mediatik”
është motoja e Ditëve të arsimimit mediatik që këtë viti ua kushtojmë fëmijëve dhe të rinjve, theksoi drejtori i
Agjencisë Dr. Zoran Trajçevski...

Volejboll: Zhvillohet java e Volejboll: Zhvillohet java e tetë e kampionatit kv “Universiteti i Tetovës” nikoqire e Vesna Probishtipit e kampionatit kv “Universiteti i Tetovës” nikoqire e Vesna Probishtipit

Kampionati republikan i volejbollit në kategorinë e meshkujve vazhdon të shtunën me ndeshjet e javës së tetë të pjesës vjeshtore. Klubi i volejbollit Universiteti i Tetovës përballet me Vesna Propbishtip, ndërsa Shkëndija me Janta Volejn. Të dyja këto ndeshje në...

Polonia mbështet inkuadrimin e Maqedonise se Veriut ne BE

Presidenti i vendit Stevo Pendarovski deklaroi sot se Polonia mbështet fuqishëm integrimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian dhe se zhbllokimi i këtij procesi është i një rëndësie të veçantë jo vetëm për vendin tonë por për...

Linhart: Austria është e bindur se Maqedonia e Veriut është e gatshme për negociata me BE-në

Ne e dimë shumë mirë situatën në Ballkanin Perëndimor. Këtu qëndron kontributi ynë në të gjithë këtë proces. Ka shumë situata ku ne mund të shpjegojmë Ballkanin Perëndimor, por edhe t’i mbështesim vendet e Ballkanit Perëndimor në shpjegimet e tyre...

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni