Presidenti i Francës Hollande: "Jemi të vetëdijshëm për rëndësinë e iniciativave të tilla”

Presidenti i Francës Hollande: "Jemi të vetëdijshëm për rëndësinë e iniciativave të tilla”

Festivali Ndërkombëtar i Gjuhës dhe i Kulturës vazhdon të fitojë simpatinë dhe mbështetjen e personaliteteve dhe liderëve më të rëndësishëm të botës. Pas mesazheve përshëndetëse të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së,

Francë, Kadare dekorohet “Komandat i Legjionit të Nderit”

Francë, Kadare dekorohet “Komandat i Legjionit të Nderit”

Franca dekoroi mbrëmjen e së hënës shkrimtarin e njohur Ismail Kadare me titullin më të lartë francez “Komandant i Legjionit të Nderit”. Ceremonia u zhvillua në pallatin presidencial “Elize” dhe dekorata u dorëzua nga Presidenti i Francës Fransua Holand.

Festivali Ndërkombëtar që foli me të gjitha ngjyrat e botës në Shqipëri

Festivali Ndërkombëtar që foli me të gjitha ngjyrat e botës në Shqipëri

Një ëndërr e të rinjve nëpër botë, për të ndërtuar një botë të madhe me respekt e paqe, erdhi të shtunën përmes artit, si një thirrje e madhe dhe e sinqertë kundrejt njerëzimit.

PËRSE KEMI NJË ZË KAQ TË ULËT?

PËRSE KEMI NJË ZË KAQ TË ULËT?

Për afro tre shekuj me rradhë, kurrizi i mysimanëve nuk po gjen dot energjinë dhe forcën e duhur për t'u drejtuar. Plagët e rënda, sëmundjet dhe goditjet e marra gjatë furtunave dhe dallgëve të mëdha, më tepër se sa dëme...

Rikthimi i gjeopolitikës dhe Evropa Juglindore: Pozita e shqiptarëve në rikonfigurimin e pritshë

Rikthimi i gjeopolitikës dhe Evropa Juglindore: Pozita e shqiptarëve në rikonfigurimin e pritshëm

Ne Universitetin e Evropes Juglindore ne Tetove, sot u promovua libri "Paqja e Ftohte" e gazetarit Selim Ibraimiu. Ne ketre promovim merrnin pjese perfaqesues te medies, profesor, studente etj. Në sinopsinsin e kësaj ideografie, Selim Ibraimi ka sjellë në vëmendjen...

Mesazh nga Obama për Festivalin  e 14 Ndërkombëtarë të Gjuhës dhe Kulturës IFLC

Mesazh nga Obama për Festivalin e 14 Ndërkombëtarë të Gjuhës dhe Kulturës IFLC

Kryetari i SHBA-ve Barack Obama dërgoi një mesazh të veçantë në mënyrë të shkruar në Festivalin e 14 Ndërkombëtarë të Gjuhës dhe Kulturës IFLC.

Rreth 70 botues vendorë dhe të huaj në Panairin e 28-të të librit

Rreth 70 botues vendorë dhe të huaj në Panairin e 28-të të librit

Rreth 70 botues nga Maqedonia dhe rajoni do të prezantohen në panairin e 28-të ndërkombëtar të librit që zyrtarisht filloi mbrëmë dhe do të zgjasë deri më 18 prill. Në hapjen në Metropolis Arena mori pjesë edhe ministrja e Kulturës Elizabeta...

Rama: Feja të futet në shkolla, nuk cënon laicitetin

Rama: Feja të futet në shkolla, nuk cënon laicitetin

Për kryeministrin Rama, ka ardhur koha që shkollat publike të hapin dyert për njohjen e besimeve fetare. Në aktivitetin e organizuar nga Komuniteti Mysliman për ditëlindjen e profetit Muhamed, Rama u shpreh se projekti i qeverisë nuk cënon laicitetin e...

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni