Udhëzues Epidemie në vitet 1400

Udhëzues Epidemie në vitet 1400

Udhëzues Epidemie në vitet 1400

Në vitet 1400, mjeku kirurg nga Amasja Sabunxhuzade Sherafeddin Efendi në veprën e tij Myxherrebname lidhur me Epidemitë shpjegon masat që duhen marrë:

Titullohet “Corona”- Del filmi i parë për pandeminë Covid-19

Corona”, filmi i parë artistik mbi pandeminë që ka tmerruar botën është gati.

Dua Lipa merr çmimin e parë në Global Awards

Dua Lipa ka rrëmbyer një çmim në “Global Awards”.

Abbas ibn Firnas, aviatori i parë në historinë e njerëzimit

Historia është plot me legjenda të njerëzve që përpiqen të fluturojnë. Përpjekja e parë e suksesshme në fluturim u bë nga kinezët që bënë të mundur fluturimin e balonës, rreth shekullit të 5 (p.e.s), por përpjekja e parë e suksesshme...

El-Biruni, një ndër shkencëtarët më të mëdhënj të të gjitha kohërave

Ebu Rejhan Muhamed ibn Ahmed al-Biruni (973-1048), i njohur si el- Biruni është cilësuar si babai i antropologjisë, gjeodezisë dhe indologjisë dhe ka kontribuar në shumë fusha të tjera.

Kryetari i Ulqinit priti në takim sekretarin shtetëror të kulturës Valmir Aziri

Sot , sekretari shtetëror në Ministrinë e Kulturës të Republikës së Maqedonisë së Veriut, z.Valmir Aziri u prit në takim nga kryetari i komunës së Ulqinit, z.Loro Nrekiq.
Në takim u bisedua për thellimin e bashkëpunimit mes komunës së Ulqinit dhe...

Sekretari Aziri pjesë e takimit ministror në Mal të Zi, mbi projektin "Edukimi për Holokaustin"

Sekretari shtetëror në Ministrinë e Kulturës të Republikës së Maqedonisë së Veriut, z.Valmir Aziri mori pjesë në takimin ministror në projektin Edukimi për Holokaustin dhe mirëkuptimi ndërkulturor në Evropën Juglindore: rinovimi i Pavijonit të ish-Jugosllavisë në Aushvic-Birkenau i cili mbahet...

Ekspozitë e punëtorive kreative për fëmijë me autizëm

Ekspozitë e punëtorive kreative për fëmijë me autizëm

Në kuadër të projektit “Art për të gjithë” dhe me rastin e shënimit të Ditës ndërkombëtare të personave me autizëm, Galeria kombëtare e Maqedonisë të enjten në Çifte hamam do të hapë ekspozitën “Pranverë, verë, vjeshtë, dimër…dhe përsëri pranverë”, ndërsa...

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni