Për Pak Dashuri" është romani më i ri i shkrimtares Afërdita Xheladini Aliu

Për Pak Dashuri" është romani më i ri i shkrimtares Afërdita Xheladini Aliu

Për Pak Dashuri" është libri më i ri i shkrimtares Afërdita Xheladini Aliu.

“Nomadland” merr çmimin për filmin më të mirë

Askush nuk dinte çfarë të priste nga ceremonia e këtij viti e “Academy Awards 2021”, por as ajo çfarë ndodhi nuk ishte diçka e parashikueshme. Në edicionin e 93-të të kësaj ceremonie “Nomadland”, mori çmimin për filmin më të mirë.

Ndërron jetë nga Kovid-19 aktori i njohur Luran Ahmeti

Ndërron jetë nga Kovid-19 aktori i njohur Luran Ahmeti

Betejën me koronavirusin e humbi aktori i njohur shqiptar me renome ndërkombëtare Luran Ahmeti.

Shoqata “Tradita” e organizoi Edicionin V të manifestimit letrar ndërkombëtar “Shtigje poetike”

Shoqata “Tradita” e organizoi Edicionin V të manifestimit letrar ndërkombëtar “Shtigje poetike”

Shoqata për kulturë dhe art “Tradita” – Tetovë e organizoi Edicionin V me radhë të manifestimit letrar ndërkombëtar “Shtigje poetike”. Kjo veprimtari letrare u mbajt në 21 mars – në Ditën Botërore të Poezisë.

U miratua raporti për Rajonin e Ohrit i cili do t’i dërgohet UNESKO-s

U miratua raporti për Rajonin e Ohrit i cili do t’i dërgohet UNESKO-s

Qeveria në mbledhjen e djeshme e shqyrtoi dhe miratoi Raportin për situatën me mbrojtjen e trashëgimisë natyrore dhe kulturore të Rajonit të Ohrit dhe progresit në zbatimin e rekomandimeve nga Vendimi i Komitetit për Trashëgiminë Botërore.

Filmi “Zgjoi” me regji të Blerta Bashollit fiton tri çmime kryesore në ‘Sundance Film Festival’

Filmi artistik nga Kosova, ‘Zgjoi’ me regji nga Blerta Basholli bëri historinë duke rrëmbyer tri çmimet kryesore të Sundance Film Festival: Filmi më i mirë, Regjisorja më i mirë, dhe çmimin e vlefshëm të publikut të festivalit më të madh...

Sekretari Aziri morri çmimin “GRAND PRIX” për kontributin e dhënë për kulturën shqiptare

Sekretari Aziri morri çmimin “GRAND PRIX” për kontributin e dhënë për kulturën shqiptare

Sekretari shtetëror në Ministrinë e Kulturës së Republikës së Maqedonisë së Veriut, z.Valmir Aziri morri çmimin Grand Prix, për kontributn e tij të dhënë në kulturën shqiptare si dhe punën e tij të palodhshme mbi realizimin e projektve dhe ideve...

Laureatët e Çmimit Nobel nderohen në mungesë

Laureatët e Çmimit Nobel nderohen në mungesë

Laureatët e Çmimit Nobel për vitin 2020 do të nderohen në mungesë më 10 dhjetor, përmes disa ceremonive që këtë vit organizohen ndryshe për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni