Rusia hedh mbi 1000 raketa në objektet dhe linjat elektrike ukrainase

Rusia hedh mbi 1000 raketa në objektet dhe linjat elektrike ukrainase

Moska ka gjuajtur më shumë se 1000 raketa dhe raketa në rrjetin elektrik të Ukrainës, i cili është ende duke punuar pavarësisht se ka marrë dëme të mëdha, ka thënë një zyrtar i lartë i agjencisë së lajmeve Interfaxraporton Sky news, përcjell "Bota sot".

Volodymyr Kudrytsky, shefi ekzekutiv i operatorit të rrjetit Ukrenergo, tha gjithashtu në një takim të organizuar nga Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (EBRD) se zyrtarët e tij po kërkonin botën për pajisjet komplekse të nevojshme për riparime.
Tetë valët e fundit të sulmeve ajrore ruse në infrastrukturën kritike kanë dëmtuar seriozisht rrjetin dhe kanë çuar në ndërprerje emergjente dhe të planifikuara në të gjithë vendin.

"Këto sulme përfaqësojnë goditjen më të madhe ndaj një rrjeti elektrik që njerëzimi ka parë ndonjëherë. Më shumë se 1000 predha dhe raketa u hodhën në objektet dhe linjat elektrike, duke përfshirë nënstacionet," tha zoti Kudrytsky.

Ukraina tani ka një mungesë serioze të kapacitetit gjenerues, edhe pse konsumi është ulur midis 25% dhe 30% në krahasim me periudhën e paraluftës.

"Sistemi është ende duke punuar, ai është i integruar, jo i prishur apo i shkëputur," tha zoti Kudrytsky.

Ukrenergo tha javën e kaluar se kishte siguruar 315 milionë dollarë kredi nga EBRD për të rivendosur infrastrukturën e energjisë të dëmtuar nga sulmet dhe për të përmirësuar stabilitetin financiar.

 

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.