“Ne do të qeverisim për të gjithë”, Giorgia Meloni: E djathta ekstreme e Italisë në rrugën e duhur për të fituar

“Ne do të qeverisim për të gjithë”, Giorgia Meloni: E djathta ekstreme e Italisë në rrugën e duhur për të fituar

Udhëheqësja e ekstremit të djathtë Giorgia Meloni ka shpallur fitoren në zgjedhjet e Italisë dhe është në rrugën e duhur për t’u bërë kryeministrja e parë femër në vend.

Meloni pritet gjerësisht të formojë qeverinë më të djathtë të Italisë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Kjo do të alarmojë pjesën më të madhe të Evropës pasi Italia është ekonomia e tretë më e madhe e BE-së, shkruan BBC.

Megjithatë, duke folur pas votimit, Meloni tha se partia e saj “Vëllezërit e Italisë” do të “qeveriste për të gjithë” dhe nuk do të tradhtonte besimin e njerëzve.

“Italianët kanë dërguar një mesazh të qartë në favor të një qeverie të krahut të djathtë të udhëhequr nga “Vëllezërit e Italisë”,” u tha ajo gazetarëve në Romë, duke mbajtur lart një tabelë ku shkruhej “Faleminderit Itali”.

Ajo parashikohet të fitojë deri në 26% të votave, bazuar në rezultatet e përkohshme, përpara rivalit të saj më të afërt Enrico Letta nga qendra e majtë.

Aleanca e krahut të djathtë e Melonit, e cila përfshin gjithashtu Ligën e ekstremit të djathtë të Matteo Salvinit dhe qendrën e djathtë të ish-Kryeministrit Silvio Berlusconi, “Forza Italia” tani duket të ketë kontrollin e Senatit dhe të Dhomës së Deputetëve, me rreth 44% të votave.

Vendimi se kush do të bëhet lideri i ardhshëm i Italisë i takon presidentit Sergio Mattarella dhe kjo do të marrë kohë.

Edhe pse Giorgia Meloni ka punuar shumë për të zbutur imazhin e saj, duke theksuar mbështetjen e saj për Ukrainën dhe duke zbehur retorikën anti-BE, ajo drejton një parti të rrënjosur në një lëvizje të pasluftës që u ngrit nga fashistët e diktatorit Benito Musolini.

Në fillim të këtij viti ajo përshkroi prioritetet e saj në një fjalim të zhurmshëm për partinë e ekstremit të djathtë të Spanjës Vox: “Po familjes natyrore, jo LGBT, po identitetit seksual, jo ideologjisë gjinore… jo dhunës islamike, po për të siguruar kufijtë, jo për migrimin masiv… jo për financat e mëdha ndërkombëtare… jo për burokratët e Brukselit!”

Aleanca e qendrës së majtë ishte shumë prapa të djathtës me 26% të votave dhe figura e Partisë Demokratike Debora Serracchiani tha se ishte një mbrëmje e trishtuar për Italinë.

E djathta “ka shumicën në parlament, por jo në vend”, këmbënguli ajo.

E majta nuk arriti të krijonte një sfidë të qëndrueshme me partitë e tjera, pasi qeveria 18-mujore e unitetit kombëtar të Italisë u rrëzua në korrik dhe zyrtarët ishin të dobët edhe para votimit.

Lëvizja “Pesë Yjet” nën drejtimin e Giuseppe Conte fitoi një vend të tretë bindës.

Pjesëmarrja ra në një nivel të ulët rekord prej 63,91% – nëntë pikë më pak në vitin 2018. Nivelet e votimit ishin veçanërisht të dobëta në rajonet jugore, përfshirë Siçilinë.

Italia është një baba themelues i Bashkimit Evropian dhe një anëtar i NATO-s, dhe retorika e zonjës Meloni për BE-në e vendos atë pranë liderit nacionalist të Hungarisë, Viktor Orban.

Aleatët e saj të dy kanë pasur lidhje të ngushta me Rusinë. Berlusconi, 85 vjeç, pretendoi javën e kaluar se Vladimir Putin ishte shtyrë për të pushtuar Ukrainën, ndërsa Salvini ka vënë në pikëpyetje sanksionet perëndimore ndaj Moskës.

Zonja Meloni dëshiron të rishikojë reformat italiane të rënë dakord me BE-në në këmbim të pothuajse 200 miliardë euro (178 miliardë £) grante dhe kredi për rimëkëmbjen pas Covid-it, duke argumentuar se kriza e energjisë ka ndryshuar situatën.

Drejtori politik afatgjatë i kryeministrit hungarez, Balazs Orban, nxitoi të uronte partitë e krahut të djathtë të Italisë: “Ne kemi nevojë më shumë se kurrë për miq që ndajnë një vizion dhe qasje të përbashkët ndaj sfidave të Evropës”.

Në Francë, Jordan Bardella i Tubimit Kombëtar të ekstremit të djathtë tha se votuesit italianë i kishin dhënë shefes së Komisionit Evropian Ursula von der Leyen një mësim përulësie.

Ajo kishte thënë më herët se Evropa kishte “mjetet” për t’u përgjigjur nëse Italia shkonte në një “drejtim të vështirë”.

Salvini do të shpresojë të kthehet në ministrinë e brendshme për të ndaluar anijet e emigrantëve që kalojnë nga Libia.

Një sondazh i televizionit Rai sugjeroi që të tre partitë do të kishin 227-257 vende në dhomën e rinovuar me 400 vende dhe 111-131 vende nga një total prej 200 vendeve në Senat. Salvini tha se e djathta kishte një avantazh të qartë në të dyja dhomat.

I njëjti sondazh i Rai zbulon gjithashtu se sa dominues ka të ngjarë të jetë koalicioni i udhëhequr nga Meloni. Qendra e majtë do të mbante vetëm 78-98 vende në Dhomë dhe 33-53 në Senat

 

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.