Nadhim Zahawi shkarkohet nga posti i kryetarit të Partisë Konservatore në Britani të Madhe, mes mosmarrëveshjeve për taksat

Nadhim Zahawi shkarkohet nga posti i kryetarit të Partisë Konservatore në Britani të Madhe, mes mosmarrëveshjeve për taksat

Nadhim Zahawi është shkarkuar si kryetar i Partisë Konservatore në Britani të Madhe, mes presionit në rritje për çështjet e tij tatimore.

Përmbytje në Zelandë të Re, vdiqën tre persona

Përmbytje në Zelandë të Re, vdiqën tre persona

Tre persona vdiqën dhe të paktën një u zhduk si pasojë e shiut të rrëmbyeshëm, që shkaktoi përmbytje të mëdha dhe evakuime të shumta në Zelandën e Re, tha të shtunën kryeministri Chris Hipkins.

Gjermania synon zëvendësimin e gazit rus me ‘hidrogjen të gjelbër’

Gjermania synon zëvendësimin e gazit rus me ‘hidrogjen të gjelbër’

Një zyrtare e lartë e Gjermanisë tha të premten, më 27 janar, se ajo shpreson se vendi i saj do të marrë nga Australia hidrogjen të prodhuar nga burime të ripërtërira të energjisë, deri në vitin 2030.

Gruaja shtatzënë lind fëmijën gjatë fluturimit me aeroplanGruaja shtatzënë lind fëmijën gjatë fluturimit me aeroplan

Gruaja shtatzënë lind fëmijën gjatë fluturimit me aeroplan

Fluturimit të Emirates nga Tokio në Dubai iu shtua një tjetër pasagjer në ajër, një grua shtatzënë lindi gjatë udhëtimit.

662 të vrarë nga përmbytjet në vitin 2022 në Nigeri

662 të vrarë nga përmbytjet në vitin 2022 në Nigeri

Përmbytjet në Nigeri u morën jetën 662 personave në vitin 2022 dhe detyruan 2.4 milionë njerëz të largoheshin nga shtëpitë e tyre.

Valë dorëheqjesh në Ukrainë, largohet edhe zëvendësprokurori i Përgjithshëm

Valë dorëheqjesh në Ukrainë, largohet edhe zëvendësprokurori i Përgjithshëm

Zëvendësministri i mbrojtjes i Ukrainës, i ngarkuar për furnizimin e ushtrisë me ushqim dhe pajisje, dha dorëheqjen këtë mëngjes, duke përmendur “akuzat e medias” për korrupsion që ministria e tij dhe ai thonë se janë të pabaza.

Gjermania jep ditë jeshile që Polonia të dërgojë tanket “Leopard” në Ukrainë

Gjermania jep ditë jeshile që Polonia të dërgojë tanket “Leopard” në Ukrainë

Gjermania është e gatshme të autorizojë Poloninë të dërgojë tanke “Leopard” të prodhimit gjerman në Ukrainë për të ndihmuar Kievin të luftojë pushtimin rus nëse Varshava bën një kërkesë të tillë.

Probleme me energjinë, Pakistani mbetet në terr

Probleme me energjinë, Pakistani mbetet në terr

Pakistani pësoi një ndërprerje të madhe të energjisë të hënën herët pas një avarie në rrjetin e tij kombëtar të energjisë elektrike, tha ministria e energjisë.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.