Norvegjia i dëbon 15 persona të inteligjencës ruse me status diplomatik

Norvegjia i dëbon 15 persona të inteligjencës ruse me status diplomatik

Norvegjia i ka dëbuar 15 punonjës në ambasadën ruse në Oslo, duke i akuzuar se janë “agjentë të inteligjencës që veprojnë nën mbulesën e pozicioneve diplomatike”.

Operacioni më i madh që është parë ndonjëherë, Interpol prangos 15 mijë persona dhe sekuestron miliarda dollarë

Operacioni më i madh që është parë ndonjëherë, Interpol prangos 15 mijë persona dhe sekuestron miliarda dollarë

Policia në Amerikën Latine ka sekuestruar kokainë dhe droga të tjera me vlerë 5 miliardë dollarë në një operacion që zgjati tre javë dhe përfshin 15 vende. Në kuadër të operacionit “Trigger IX” u konfiskuan më shumë se 8,000 armë...

Edhe një opozitar rus dënohet me 25 vjet burg

Edhe një opozitar rus dënohet me 25 vjet burg

Një gjykatë ruse e ka dënuar me 25 vjet burg politikanin opozitar rus, Vlladimir Kara-Murza për shkak të "tradhëtisë dhe akuzave tjera", të lidhura me kritikat për luftën në Ukrainë.

G7 premtoi përshpejtimin e masave për energjinë e rinovueshme dhe zero emetime të karbonit

G7 premtoi përshpejtimin e masave për energjinë e rinovueshme dhe zero emetime të karbonit

Në deklaratën e përbashkët nga takimi dyditor i ministrave të Energjisë dhe Ekologjisë të Grupit të Shtatë Vendeve më të Industrializuara në Botë (G7), që po mbahet në Saporo të Japonisë, premtohet intensifikimi i përpjekjeve për energji më të pastër...

Gjermania i mbyll tre termocentralet e fundit bërthamore

Gjermania i mbyll tre termocentralet e fundit bërthamore

Me vendim të Qeverisë gjermane sot do të shkyçen nga rrjeti për furnizim me energji elektrike tre reaktorët e fundit të termocentraleve bërthamore.

Më shumë se 1.5 milionë njerëz kanë marrë pjesë në protestat në Francë

Më shumë se 1.5 milionë njerëz kanë marrë pjesë në protestat në Francë

Në Francë dje, në ditën e 12-të të protestave kundër reformave në sistemin pensional, sipas të dhënave të Konfederatës së Përgjithshme të Sindikatës së Punonjësve, kanë marrë pjesë mbi 1.5 milionë njerëz.

Shkalla e nataliteti në Itali vazhdon të bie, duke arritur nivel rekord të ulët

Shkalla e nataliteti në Itali vazhdon të bie, duke arritur nivel rekord të ulët

Nataliteti në Itali vazhdon të bjerë në një nivel të ri të ulët, me një rekord të arritur në vitin 2022 kur kishte më pak se shtatë lindje për 1000 banorë.

Në Gjermani janë hequr masat e fundit antikovid

Në Gjermani janë hequr masat e fundit antikovid

Pas më shumë se tre vitesh, sot në Gjermani përfundojnë masat mbrojtëse kundër pandemisë së Kovid-19, por politikanët paralajmërojnë se koronavirusi ende paraqet rrezik për shëndetin.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.