Rrëzimi i avionit në Nepal, s’ka shpresë për të gjetur të mbijetuar

Numri i të vdekurve në avionin ATR-72 të Jeti Airlines që u rrëzua pranë qytetit Pokhara në Nepal, pak minuta para uljes, është rritur në 70, thanë zyrtarët.

Xhamajka: Sekuestrohet kokaina me vlerë 80 milionë dollarë

Xhamajka: Sekuestrohet kokaina me vlerë 80 milionë dollarë

Autoritetet xhamajkane kanë sekuestruar kokainë me vlerë 80 milionë dollarë që ishte fshehur në një anije në portin e Kingston, e cila është një nga kapjet më të mëdha të lëndëve narkotike në atë vend, njoftuan autoritetet lokale.

Ukraina thirrje qytetarëve: Pasdite Rusia do nisë një sulm masiv raketor

Ukraina thirrje qytetarëve: Pasdite Rusia do nisë një sulm masiv raketor

Guvernatori i rajonit qendror Cherkasy ka paralajmëruar se Moska mund të nisë një sulm masiv raketor gjatë pasdites të së shtunës, ndërsa i ka bërë thirrje qytetarëve të gjejnë strehim në mbrojtje të jetës së tyre.

Luftime të ashpra në Ukrainë, Kievi: Kemi vrarë 740 pushtues në 24-orë

Luftime të ashpra në Ukrainë, Kievi: Kemi vrarë 740 pushtues në 24-orë

Ukraina informon se vetëm gjatë 24-orëve të fundit janë vrarë në fushëbetejë 740 pjesëtarë të personelit ushtarak rus.

NASA: Viti i kaluar ishte i pesti më i ngrohtë në historinë botërore

NASA: Viti i kaluar ishte i pesti më i ngrohtë në historinë botërore

Viti i kaluar ishte i pestë më i ngrohtë në rekord, dhe nëntë vitet e fundit kanë qenë më të ngrohtat që nga koha para-industriale, duke e vënë në rrezik serioz objektivin e Marrëveshjes së Parisit të vitit 2015 për...

Shpërthimet e minave vranë 5 civilë në Jemen

Shpërthimet e minave vranë 5 civilë në Jemen

Pesë civilë u vranë të mërkurën në dy shpërthime të minave tokësore në Jemenin e shkatërruar nga lufta, sipas një observatori jemenas.

OKB: Pesë milionë fëmijë në mbarë botën ndërrojnë jetë para ditëlindjes së pestë

OKB: Pesë milionë fëmijë në mbarë botën ndërrojnë jetë para ditëlindjes së pestë

Pesë milionë fëmijë në mbarë botën vdiqën para ditëlindjes së tyre të pestë në 2021, me pothuajse gjysma (47%) që vdiqën gjatë muajit të tyre të parë, sipas shifrave të reja të OKB-së.

Autoritetet braziliane arrestojnë 200 protestues pas trazirave të fundit

Autoritetet braziliane arrestojnë 200 protestues pas trazirave të fundit

Zyrtarët brazilianë thonë se kanë arrestuar të paktën 200 mbështetës të ish-presidentit Jair Bolsonaro, të cilët dje sulmuan Gjykatën e Lartë, parlamentin dhe pallatin presidencial në kryeqytetin, Brasilia.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.