Hahn: Referendum nëse dështon Parlamenti

Hahn: Referendum nëse dështon Parlamenti

Komisioneri Johannes Hahn ka nënvizuar se nëse në datën 21 korrik Reforma në Drejtësi nuk do të votohet në parlament, vendi mund të shkojë në një referendum.

WikiLeaks: Do të publikojmë dokumente për politikën në Turqi

WikiLeaks: Do të publikojmë dokumente për politikën në Turqi

Profili zyrtar në Twitter i WikiLeaks me anë të një statusi deklaroi se po punohet për publikimin e 100 Mijë dokumenteve në lidhje me politikën e brendshme Turke.

Kerry: Për kërkesën turke për ekstradim e Gulenit kërkohen dëshmi

Kerry: Për kërkesën turke për ekstradim e Gylenit kërkohen dëshmi

Kerry tha se qeveria e presidentit Erdogan duhet të paraqes dëshmi të forta për keqbërjen e Gylenit. Sekretari amerikan i shtetit, John Kery, thotë se Shtetet e Bashkuara do ta shqyrtojnë kërkesën për ekstradimin e klerikut në ekzil, Fethullah Gylen,

Gyleni: Le të hetojë një grup ndërkombëtarësh, do ta pranoj cilidoqoftë përfundimi

Gyleni: Le të hetojë një grup ndërkombëtarësh, do ta pranoj cilidoqoftë përfundimi

Dijetari Fethullah Gylen ka propozuar ngritjen e një komisioni ndërkombëtar që të hetojë grushtin e shtetit që u tentua në Turqi.

Gyleni: Erdogani mund ta ketë inskenuar vetë grushtin e shtetit

Gyleni: Erdogani mund ta ketë inskenuar vetë grushtin e shtetit

Në një intervistë të veçantë që i ka dhënë një grupi të vogël gazetarësh në rezidencën e tij në Saylorsburg të Pensilvanisë, Fethullah Gyleni, i cili jeton në një vend të veçuar, i është shprehur koleges sime, Amana Fontanella-Khan se...

Momenti i arrestimit të ushtarakëve puçist që bllokuan urën e Bosforit (VIDEO)

Momenti i arrestimit të ushtarakëve puçist që bllokuan urën e Bosforit (VIDEO)

Dështimi i tentativës për grusht shteti në Turqi, bashkë me bilancin e madh të viktimave po shoqërohet me arrestime në masë. Në këtë video duket momenti kur ushtarakët dorëzohen.

Rama: I lumtur për popullin vëlla të Turqisë

Rama: I lumtur për popullin vëlla të Turqisë

Turqia sot u zgjua e trazuar nga ngjarjet e natës, ku qeveria dhe Presidenti Erdogan denoncuan një përpjekje për grusht shteti nga fraksione të ushtrisë së vendit.

Gylen: Dënojmë çdo ndërhyrje të ushtrisë në politikën e Turqisë

Gylen: Dënojmë çdo ndërhyrje të ushtrisë në politikën e Turqisë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan dhe qeveria turke kanë akuzuar Fethullah Gulen për grushtin e shtetit, por lëvizja e Gulen në një komunikatë për mediat ka dënuar “çdo ndërhyrje të ushtrisë në politikat e Turqisë".

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.