Dyqind kamionë me ndihmë humanitare kanë arritur në Rripin e Gazës

Dyqind kamionë me ndihmë humanitare kanë arritur në Rripin e Gazës

Nga fillimi i armëpushimit mes Izraelit dhe Hamasit, që dje ka hyrë në fuqi, 200 kamionë me ndihmë humanitare kanë arritur në Rripin e Gazës.

Raport i BE-së: Pothuajse 400.000 vdekje në Evropë në vitin 2021 për shkak të ndotjes së ajrit

Raport i BE-së: Pothuajse 400.000 vdekje në Evropë në vitin 2021 për shkak të ndotjes së ajrit

Pothuajse 400.000 vdekje në Evropë në vitin 2021 i atribuohen ndotjes së ajrit, disa prej të cilave do të mund të shmangeshin nëse ndotësit do të reduktoheshin në nivelet e rekomanduara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), thuhet në raportin...

Armata izraelite ka dhënë afat një orë për evakuimin e njerëzve nga spitali Al Shifa në Gazë

Armata izraelite ka dhënë afat një orë për evakuimin e njerëzve nga spitali Al Shifa në Gazë

Armata izraelite sot në mëngjes ka dhënë afat prej një orë që t'i evakuojë njerëzit nga spitali "Al Shifa" në qytetin Gazë, transmetojnë agjencitë e huaja.

BE-ja siguron fluturime shtesë humanitare për të ndihmuar njerëzit në Gazë

BE-ja siguron fluturime shtesë humanitare për të ndihmuar njerëzit në Gazë

Komisioni Evropian kumtoi se sot dhe neser do të realizohen dy nga gjashtë fluturimet shtesë me ndihma humanitare të destinuara për banorët e Gazës.

Në Francën veriore vërshohen shtëpi dhe tokë

Në Francën veriore vërshohen shtëpi dhe tokë

Reshjet e pandërprera të shiut në ditët e fundit në veri të Francës shkaktuan vërshime të lumenjve, janë përmbysur shtëpi dhe tokë bujqësore dhe imponuan evakuimin e popullatës vendase.

KB-ja kërkon 1,2 miliardë dollarë ndihmë për banorët e Gazës dhe të Bregut Perëndimor

KB-ja kërkon 1,2 miliardë dollarë ndihmë për banorët e Gazës dhe të Bregut Perëndimor

Kombet e Bashkuara kanë bërë thirrje urgjente për 1.2 miliardë dollarë për të ndihmuar rreth 2.7 milionë banorë në Gaza dhe Bregun Perëndimor.

Ministria e Shëndetsisë në Gazë: Numri i viktimave është rritur në 9.227

Ministria e Shëndetsisë në Gazë: Numri i viktimave është rritur në 9.227

Ministria e Shëndetsis në Rripin e Gazës sot ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën edhe 196 persona, që do të thotë se numri i përgjithshëm i viktimave në territorin palsetinez është rritur në 9.227.

Sholc ia theksoi Netanjahut rëndësinë e mbrojtjes së civilëve në Gaza

Sholc ia theksoi Netanjahut rëndësinë e mbrojtjes së civilëve në Gaza

Kancelari gjerman Olaf Sholc ka biseduar sot në telefon me kryeministrin izraelit Benjamin Netanjahu, të cilit i ka theksuar se mbrojtja e civilëve në Rripin e Gazës është thelbësore, si dhe garancia për dërgimin e ndihmave humanitare.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.