Turqia vendos një bllokim 17-ditor për të frenuar përhapjen e koronavirusit

Turqia vendos një bllokim 17-ditor për të frenuar përhapjen e koronavirusit

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan njoftoi sot vendosjen e një bllokimi 17-ditor, duke filluar nga e enjtja në mbrëmje, në të gjithë Turqinë, për të frenuar përhapjen e epidemisë së koronavirusit të ri pas një shpërthimi në numrin e rasteve...

Kufijtë e Greqisë mbesin të mbyllur edhe një javë

Kufijtë e Greqisë mbesin të mbyllur edhe një javë

Për shtetasit e Maqedonisë, kufijtë e Greqisë mbesin të mbyllur edhe një javë, duke marrë parasysh atë që Qeveria greke e vazhdoi deri më 26 prill të vitit 2021 vendimin ministror për kufijtë tokësor dhe ndalesën për hyrje të shtetasve...

Sllovenia po lehtëson masat, deri në 100 persona mund të mblidhen në një vend

Sllovenia po lehtëson masat, deri në 100 persona mund të mblidhen në një vend

Sllovenia ngadalë po lehtëson masat, kështu që nga sot vendimi i qeverisë është i vlefshëm që deri në 100 njerëz mund të mblidhen jashtë, dhe gjithashtu njerëzit mund të ulen në tarracat e kafeneve dhe restoranteve në pjesën më të...

Karantinë dy javore për emigrantët

Karantinë dy javore për emigrantët

E ftuar në “Open” me Eni Vasilin, Kryetarja e LSI ndër të tjera komentoi edhe vendimin e sotëm të Komitetit Teknik të Ekspertëve, ku duhet të karantinohej për një periudhë 2 javore çdo person që vinte nga Greqia dhe Maqedonia...

Turqia liron nga burgu gazetarin, Ahmet Altan

Turqia liron nga burgu gazetarin, Ahmet Altan

Një gjykatë në Turqi urdhëroi të mërkurën lirimin e gazetarit dhe shkrimtarit, Ahmet Altan, i cili qëndroi për më shumë se katër vjet në burg. Ai ishte akuzuar për përfshirje në përpjekjen e dështuar për grusht shtet në vitin 2016-ë.

Kosova i bashkohet Perëndimit në sanksionet ndaj zyrtarëve kinezë

Kosova i bashkohet Perëndimit në sanksionet ndaj zyrtarëve kinezë

Qeveria e Kosovës ka sanksionuar katër zyrtarë të lartë dhe një entiteti kinez lidhur me shkeljet e të drejtave të njeriut ndaj pakicave etnike dhe fetare në rajonin Xinjiang të Kinës.

Kosovë, nuk përjashtohet mundësia për masa të reja anti-Covid

Kosovë, nuk përjashtohet mundësia për masa të reja anti-Covid

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia vlerëson se situata me pandeminë e koronavirusit në Kosovë është shqetësuese dhe nuk përjashton që autoritetet të ndërmarrin masa shtesë.

Greqia hap kufijtë me Maqedoninë e Veriut në fillim të sezonit turistik

Greqia hap kufijtë me Maqedoninë e Veriut në fillim të sezonit turistik

Greqia ka marrë vendim për të hapur kufijtë e saj me vendet fqinjë, po ashtu edhe me Maqedoninë e Veriut, gjatë periudhës së pushimeve.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni