Category: Shqip

Post
Bostoni mposhti Dallasin edhe në ndeshjen e dytë të finales së NBA-së

Bostoni mposhti Dallasin edhe në ndeshjen e dytë të finales së NBA-së

Boston Seltiks është gjithnjë e më afër titullit të parë që nga viti 2008. Ekipi fitoi edhe ndeshjen e dytë të finales së NBA-së ndaj Dallas Maveriksit, këtë herë me rezultat 105:98. Nikoqirët kontrolluan pjesën më të madhe të ndeshjes. Xhru Holidej kryesoi Bostonin me 26 pikë dhe 11 kërcime. Xhejlen Braun shënoi 21 pikë...

Post
Autoritetet palestineze në Gazë: Të paktën 274 persona janë vrarë dhe 698 janë lënduar në kampin për refugjatë Nusejrat

Autoritetet palestineze në Gazë: Të paktën 274 persona janë vrarë dhe 698 janë lënduar në kampin për refugjatë Nusejrat

Autoritetet palestineze në Rripin e Gazës kumtuan se në sulmet e djeshme izraelite ndaj kampit për refugjatë Nusejrat, jetën e kanë humbur të paktën 274 palestinzë, ndërsa 698 janë lënduar. Numri i njerëzve të vrarë në Gazë nga fillimi i luftës, sipas burimeve palestineze, ka tejkaluar 37.000, ndërsa i të lënduarve arriti 85 mijë. Sulmet...

Post
Në Sarajevë evakuohen tre shkolla të mesme pas alarmeve për bomba

Në Sarajevë evakuohen tre shkolla të mesme pas alarmeve për bomba

Në Sarajevë janë evakuuar tre shkolla të mesme pas informacioneve për bomba të vendosura, njoftoi Ministria e Punëve të Brendshme të kantonit Sarajevë. Në emailet e tre shkollave të mesme të Sarajevës morën raporte për bomba të vendosura, gjë që bëri të nevojshme evakuimin, konfirmoi policia. Raportet u dërguan në shkollën e mesme të inxhinierisë...

Post
Siljanovska-Davkova ka nënshkruar dekretin për Ligjin për riorganizimin e ministrive

Siljanovska-Davkova ka nënshkruar dekretin për Ligjin për riorganizimin e ministrive

Presidentja vlerëson se ndryshimet ligjore janë reformiste dhe se me to para së gjithash, siç thotë ajo, do të anulohet paralelizmi i kompetencave të shumë ministrive, do të sigurohet funksionaliteti dhe përgjegjësia. Kryetarja Gordana Siljanovska-Davkova nënshkroi dekretin për shpalljen e Ligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për organizimin dhe punën e organeve të administratës...

Post
Nga mesnata çmime të reja të derivateve të naftës

Nga mesnata çmime të reja të derivateve të naftës

Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRRE) solli vendimin, me të cilin bëhet ulja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës, mesatarisht 1,17 % në raport me vendimin e datës 7.6.2024. Nga data 11.6.2024, ora 00:01 çmimet maksimale të derivateve të naftës do të jenë: Benzinë EUROSUPER BS – 95 80,00 (denarë/litër) Benzinë EUROSUPER...

Post
Përfundon viti shkollor për nxënësit e shkollave të mesme, filloristët do të kenë mësim deri më 17 qershor

Përfundon viti shkollor për nxënësit e shkollave të mesme, filloristët do të kenë mësim deri më 17 qershor

Viti shkollor 2023/2024 ka përfunduar për nxënësit e shkollave të mesme, ndërsa nxënësit e shkollave fillore konform me vendimin vjetor për organizimin e mësimit deri në pushimin veror kanë edhe një javë pune. Përfundimi i vitit shkollor më 17 qershor është caktuar për të gjithë nxënësit, por Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASH) i doli...

Post
Nga seanca e 25-të e Qeverisë: Rekomandime për qytetarët dhe punëdhënësit për shkak të paralajmërimeve për valë të nxehti nga nesër

Nga seanca e 25-të e Qeverisë: Rekomandime për qytetarët dhe punëdhënësit për shkak të paralajmërimeve për valë të nxehti nga nesër

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut do të mbaj një seancë të jashtëzakonshme, të udhëhequr nga Ministria e Shëndetësisë, për të adresuar një valë të nxehtit të paralajmëruar që pritet të godasë vendin në datat 11 dhe 12 Qershor 2024. Kjo seancë erdhi si rezultat i informacioneve të marra nga Instituti i Shëndetit Publik...

Post
Prokuroria jep detaje nga vrasja e 14-vjeçares në Shkup

Prokuroria jep detaje nga vrasja e 14-vjeçares në Shkup

Prokuroria Themelore Publike në Shkup sot deri tek Gjykata Penale Shkup ka dorëzuar aktakuzë kundër katër personave. Nga atje thonë se tre nga të akuzuarit një krim – Vrasje nga neni 123 paragrafi 2 pika 1 dhe pika 7 c.v. me nenin 22 të Kodit Penal dhe një vepër penale – Vrasja nga neni 123...

Post
UEFA cakton stadiumet për finalet evropiane të vitit 2026 dhe 2027

UEFA cakton stadiumet për finalet evropiane të vitit 2026 dhe 2027

Shtëpia më e madhe e futbollit në Europë, UEFA ka vendosur stadiumet për finalet në dy vjetët e ardhshëm, 2026 dhe 2027. Në vitin 2026, finalja e Ligës së Kampionëve do të zhvillohet në “Pushkash Arena” në Budapest. Kurse në vitin 2027 në “San Siro”, por që ende nuk është bërë zyrtare për shkak se...

  • 1
  • 2
  • 4